آیا رعد و برق باعث افزایش حملات آسم می شود؟

آسم رعد و برق چیست؟

پدیده های طبیعی جوی روی زندگی بشر تاثیر گذارند. باد و باران، طوفان ، رعد و برق و مواردی از این قبیل کیفیت هوای منطقه را تغییر می دهند ولی سوال اینجاست که آیا این پدیده ها بیماری های تنفسی را تشدید می کند یا خیر؟ طبق بررسی های صورت گرفته رابطه معناداری بین افزایش حملات آسم، پس از وقوع رعد و برق دیده شده که به پدیده” آسم رعد و برق” معروف است.

آسم چیست؟

آسم شایع ترین بیماری مزمن تنفسی است که هم در کودکان و هم بزرگسالان دیده می شود. در هنگام حمله آسم (asthma attack ) خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه در فرد ظهور می کند. این بیماری مجاری هوایی را تحت تاثیر قرار می دهد و به صورت عود کننده موجب اسپاسم در سیستم تنفسی بیمار می شود. آسم مسری نیست و در اثر تحریک با مواد آلرژی زا بروز می کند.

آسم رعد و برق چیست؟

برای اولین بار در سال 1983 در بیرمنگام انگلستان و سپس در سال 1987 در ملبورن استرالیا، گزارش هایی از تشدید حملات آسم مرتبط با رعد و برق منتشر شد. در طی این گزارشات هنگامی که رعد و برق های شدید رخ می دهد حملات آسم شدید تر می شود. پدیده آسم رعد و برق در نقاط دیگری از جهان نیز گزارش شد و در سال 2016 گزارش مشابهی از افزایش حملات آسم به ثبت رسید.thunderstorm

حملات آسم رعد و برق

به طور معمول افزایش گرده و مواد آلرژن در هوای تنفسی موجب حملات آسم در افراد مبتلا به این بیماری تنفسی می شود. گرده گیاهان و گل ها از طریق بینی و سینوس ها به ریه رسیده و علائم آسم تنفسی را تشدید می کند. گرده گیاه چاودار بیش از دیگر گیاهان موجب تحریک تنفسی در بیماران مبتلا به آسم می شود.

محققین دلیل اصلی آسم رعد و برق را تجزیه اسپور گیاهان در اثر رعد و برق می دانند این ذرات بسیار ریز در اثر طوفان و بادهای شدید به همراه رعد و برق در هوا منتشر شده و با گرد و خاک هوا ترکیب می شود. در واقع تخلیه بار الکتریکی سبب افزایش حجم گرده گیاهان و در نتیجه تشدید حملات آسم در بیماران می شود. آسم رعد و برق در شهرهای پر جمعیت بیشتر مشاهده شده و افراد بیشتری را درگیر می کند.

جلوگیری از حملات آسم رعد و برق

ورود گرد و غبار به همراه گرده گیاهان به ریه می تواند علائم آسم را به هنگام طوفان افزایش دهد. پدیده آسم رعد و برق در نیم ساعت اولیه بعد از رعد و برق بیشتر رخ می دهد. علت ان وجود بیشترین میزان ذرات معلق در هوای طوفانی است. جهت جلوگیری از حملات آسم رعد و برق و تشدید علائم بیماری توصیه می شود:
توصیه می شود درب و پنجره ها را در هوای بارانی و رعد و برق های شدید، بسته نگهدارید.

  • افراد مبتلا به آلرژِی تنفسی و آسم حداقل نیم ساعت پس از وقوع رعد و برق از منزل خارج نشوند.
  • افراد مبتلا به آسم باید همیشه داروهای خود را به همراه داشته باشند و در هوای بارانی از ماسک ، کلاه و عینک استفاده کنند.
  • چنانچه خارج از منزل هستید با شروع رعد و برق به منزل مراجعه کنید و حتما یک دوش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید