آپنه خواب مرکزی چیست و چگونه درمان می شود؟

آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی (Central sleep apnea ) یک اختلال شایع است که در طول خواب شبانه، تنفس فرد مکرر متوقف می شود. این اختلال در نتیجه عدم کنترل سیگنال های عضلات تنفسی در مغز رخ می دهد. در بیمارانی که مبتلا به آپنه خواب مرکزی هستند، یک مشکل ارتباطی جدی مانع دم و بازدم صحیح می شود که اغلب با نشانه هایی همراه است:

  • خروپف و حتی خرناس
  • توقف یا بی نظمی تنفس در خواب
  • خواب آلودگی در روز
  • خستگی مزمن و سردرد
  • ناهماهنگی درتمرکز
  • تغییرات خلقی فرد در روز

طریقه درمان آپنه خواب مرکزی

دارو درمانی

در اغلب موارد استفاده از دارو برای درمان آپنه خواب مرکزی تحت نظر پزشک معالج ضروری است. انواع داروهایی که برای تحریک تنفس موثر هستند، به همراه درمان با فشار هوایی تجویز می شوند.

درمان با دستگاه سی پپ

دستگاه سی پپ یکی از اولین انتخاب ها برای درمان آپنه خواب مرکزی است. این دستگاه با استفاده از ماسک تنفسی، فشار هوای کافی را به مسیرهای هوایی بیمار انتقال می دهد و مانع از بسته شدن مسیر تنفسی و توقف تنفس در خواب می شود. این دستگاه فشار هوا را در هنگام دم و بازدم تغییر نمی دهد و اغلب بیماران با آن راحت نیستند و تحمل این فشار برای بیماران دشوار است.

دستگاه بای پپ

دستگاه بای پپ یکی از موثرترین روش های درمان آپنه خواب مرکزی است که شباهت های زیادی به دستگاه سی پپ دارد. دستگاه بای پپ نسل جدید دستگاه های فشار هوا با عملکرد بهینه شده است. در واقع دستگاه بای پپ یا فشار هوایی مثبت، با توجه به دم و بازدم بیمار قابل تنظیم می باشد. دستگاه بای پپ مجهز به سنسور الکترونیکی حساسی است که قادر به تنظیم فشار هوای ورودی از طریق ماسک صورت است. به این ترتیب هنگامی که فرد مبتلا به آپنه خواب مرکزی عمل بازدم را انجام می دهد، فشار هوای دستگاه بای پپ کاهش یافته و در هنگام قطع تنفس فشار هوا بیشتر می شود. بیمارانی که از دستگاه بای پپ هم زمان با خواب شبانه استفاده می کنند، علائم ثانویه بیماری را از خود نشان نداده و همنن افراد سالم می توانند به زندگی ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید