اثر آپنه خواب کودکان بر رشد مغزی

آپنه خواب کودکان

آپنه خواب کودکان یک اختلال شایع است که باعث قطع تنفس کوتاه مدت در خواب بچه ها می شود. توقف تنفس طی زمان کوتاهی و به صورت تناوبی تکرار پیدا می کند و در ظاهر چندان مشکل ساز به نظر نمی رسد. آپنه خواب کودکان در صورت عدم درمان مناسب می تواند پیامدهای ناخوشایندی بر خلق و خو و سیستم مغزی کودکان داشته باشد.

 خستگی در طول روز ، یک علامت شایع در کودکان نوپا مبتلا به آپنه خواب است که به همراه زود رنجی و عصبی بودن کودک دیده می شود. البته این مشکل به دلیل عدم خواب کافی و استراحت رخ داده و چندان دردساز نیست. مشکلات تنفسی نوزادان نارس خطر جدی به همراه دارد.

بدترین عارضه آپنه تنفسی کودکان، کاهش ماده خاکستری مغز و تاثیر بر رشد مغزی کودکان است. ماده خاکستری از مهم ترین بخش های سیستم عصبی مرکزی است که می تواند تحت تاثیر آپنه خواب کودکان و وقفه تنفسی در حین خواب شبانه قرار گیرد. نا هماهنگی در دریافت اکسیژن از راه تنفسی و کمبود اکسیژن در خون علت اصلی این مشکل است.

درمان آپنه خواب کودکان

طبق آمارهای موجود، در حدود پنج درصد از کودکان مبتلا به آپنه خواب هستند و در این مورد تفاوتی بین کشورهای اروپایی و دیگر کشورها دیده نمی شود. در واقع آپنه خواب یک بیماری بین المللی در سراسر جهان است.

شل شدن عضلات گلویی در هنگام خواب و انسداد راه های تنفسی موجب توقف تنفس کوتاه مدت شده که بین 5 تا 30 بار در هر ساعت اتفاق می افتد. با توجه به اینکه رشد مغزی کودکان در سال های اولیه با سرعت بیشتری همراه است، درمان آپنه خواب کودکان بسیار اهمیت پیدا می کند. کاهش ماده خاکستری در این بخش ها تاثیر بیشتری دارد:

  • قشر قدامی ( حرکت زبان، قضاوت، حافظه، توانایی حل مسئله)
  • قشر جلویی مغز(برنامه ریزی و پردازش اطلاعات و کنترل شخصیت و رفتار)
  • قشر جلویی مغز( کنترل اعصاب حسی و ورودی های حسی)
  • لوب گیجگاهی( مدیریت گوش دادن انتخابی و شنیدن)
  • ساقه مغز( کنترل عملکرد تنفسی و قلبی و عروقی)

برای درمان آپنه خواب کودکان مراجعه به پزشک و بررسی علت ضروری است. به طور معمول اکسیژن رسانی و استفاده از دستگاه سی پپ و بای پپ ، پس از رفع مشکل انسدادی پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید