اثرات جانبی استفاده از دستگاه بای پپ چیست؟

استفاده از دستگاه بای پپ

به گفته انجمن پزشکان آمریکا، آپنه خواب جریان هوای تنفسی را مختل کرده و موجب اختلال در خواب راحت می شود. عدم درمان آپنه خواب منجر به بالا رفتن فشار خون، سر درد، اختلالات روحی و مشکلات جدی دیگری می شود. استفاده از دستگاه بای پپ موثرترین راه برای رهایی از مشکلات آپنه خواب و تجارب ناخوشایند بعدی آن است. بای پپ دستگاهی است که فشار مثبت هوا را در طول خواب شبانه بیمار فراهم می کند. یک مدار الکترونیکی، بر تنفس فرد نظارت داشته و فشار هوای مناسب را از طریق ماسک به فرد انتقال می دهد. اثرات جانبی استفاده از دستگاه بای پپ بسیار محدود بوده و تنها در اثر استفاده غیر صحیح برای برخی افراد دیده شده است.برخی از عوارض و اثرات جانبی استفاده از دستگاه بای پپ عبارتند از:

استفاده از دستگاه بای پپ و تحریک پوستی

عدم هماهنگی شکل و اندازه ماسک با صورت می تواند تحریکات پوستی را ایجاد کند. در صورتی که ماسک کاملا راحت و مناسب باشد به خوبی روی صورت فرد قرار گرفته و هیچ عارضه ای را ایجاد نمی کند. ماسک نامناسب می تواند پوست را زخم و ملتهب کند.

ایجاد نفخ در استفاده از دستگاه بای پپ

یکی دیگراز اثرات جانبی استفاده از دستگاه بای پپ تولید نفخ در معده است که چندان رایج نیست. نفخ معده به دلیل بلع بیش از حد هوا از طریق تنفس دهانی است. در این صورت فرد با درد شکم یا احساس تهوع بیدار می شود. برای حل این مشکل باید وضعیت خواب را تغییر داد. خوابیدن به یک پهلو مشکل در هنگام استفاده از بای پپ مناسب تر است. بالا بردن سر با یک بالش اضافی نیز منجر به بهبود وضعیت می شود.

استفاده از دستگاه بای پپ و خشکی

لب های خشک و حتی خونریزی از بینی نشان دهنده خشکی هوای تنفسی است. دستگاه بای پپ پلاس تولید زیست تجهیز شریف، مجهز به سیستم مرطوب کننده داخلی است و هوای مرطوب را از طریق ماسک به فرد انتقال می دهد. به این ترتیب خشکی دهانه بینی تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. مراجعه به پزشک در موارد حاد الزامی است.
Journal

دیدگاهتان را بنویسید