انواع اکسیژن ساز را چگونه انتخاب کنیم؟

دستگاه اکسیژن ساز Oxygen Concentrator یکی از کاربردی ترین تجهیزات پزشکی است. این وسیله اکسیژن خالص را از تصفیه هوای محیط استخراج کرده و در اختیار بیماران قرار می دهد. هم اکنون دستگاه اکسیژن ساز در ایران تولید و در بازار عرضه شده است. شرکت دانش بنیان زیست تجهیز شریف با ساخت اکسیژن پلاس گامی بزرگ در راه توسعه و شکوفایی تولیدات تجهیزات پزشکی کشور برداشته است. انواع اکسیژن ساز جایگزین کپسول های قدیمی اکسیژن شده اند. برای اینکه مناسب ترین دستگاه اکسیژن ساز را خریداری کنید به این موارد توجه داشته باشید:

  • انواع اکسیژن ساز از لحاظ کارکرد

انواع دستگاه اکسیژن ساز به دو سته تقسیم می شوند:

الف- اکسیژن سازهای ممتد(کانتینیوس continuous)

مکانیزم دستگاه اکسیژن ساز ممتد به گونه ای است قادر به تولید اکسیژن به صورت یکپارچه و ممتد می باشد. به این ترتیب بدون قطع شدن، اکسیژن فلو (Flow) می شود و بیمار می تواند از آن استفاده کند. بیمارانی که دارای مشکلات تنفسی حاد هستند نیاز به اکسیژن رسانی بیشتری دارند از این روز در مراکز پزشکی و یا خانگی می توان از دستگاه اکسیژن پلاس برای مبتلایان بیشترین بهره را برد. هنگام خرید انواع اکسیژن ساز به نوع کارکرد آن توجه کنید.

ب- اکسیژن سازهای متقاطع ( ایمپالسی impulse)

کارکرد دستگاه های اکسیژن ساز متقاطع به لحاظ تولید اکسیژن تا حدود زیادی شبیه به اکسیژن سازهای ممتد است اما تولید اکسیژن در این دستگاه به صورت بدون وقفه نیست. در این دستگاه اکسیژن در بازه های زمانی و به صورت منقطع به اصطلاح فلو (Flow) می شود.

خرید انواع اکسیژن ساز

  • انواع اکسیژن ساز از نظر کاربر

دو نوع اصلی از دستگاه اکسیژن ساز تولید شده که با توجه به نیاز بیمار و وضعیت خاص می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

الف- انواع اکسیژن ساز ثابت (stationary)

اکسیژن سازهایی که در بیمارسان ها استفاده می شوند و بسیاری از دستگاه های تولید کننده اکسیژن در منزل از نوع ثابت هستند. امکان جا به جایی دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد ولی معمولا این دستگاه به صورت ثابت در اتاق بیمار قرار دارد. این دستگاه به لحاظ وزن برای حمل در خارج از منزل مناسب نیست.

ب- انواع اکسیژن ساز قابل حمل (پرتابل portable)

جهت رفاه بیماران تنفسی در بیرون از منزل نیز دستگاه اکسیژن ساز پرتابل تولید شده است. این دستگاه در ابعاد کوچکتر و با وزن سبک تر تولید شده تا افراد در مسافرت ها و فضاهای بیرونی نیز راحت باشند. بسیاری از بیماران با کمک انواع اکسیژن ساز می توانند زندگی معمولی را تجربه کنند.

  • انواع اکسیژن ساز از نظر حجم تولید اکسیژن

دستگاه اکسیژن ساز از تجهیزات پزشکی تخصصی است که پزشک برای بیمار تجویز می کند. لذا مهم است که این دستگاه به لحاظ کارکرد و حجم تولید اکسیزن کاملا مناسب بیمار باشد. اکسیژن پلاس با خروجی0 تا 5 لیتر در دقیقه قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز بیمار در منزل است. این دستگاه به صورت 24 ساعته با نیروی برق شهری کار می کند. وزن دستگاه 15 کیلویی اجازه حمل و نقل راحت دستگاه را فراهم کرده است. تنظیم خروجی دستگاه با توجه به توصیه پزشک متخصص انجام می شود. زمان و ساعات استفاده از انواع اکسیژن ساز بستگی به شرایط جسمی و نیاز بیمار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید