آشنایی با انواع دستگاه اکسیژن ساز

انواع دستگاه اکسیژن ساز

نقش اکسیژن در کارکرد صحیح ارگانیسم بدن بر کسی پوشیده نیست. کمبود اکسیژن در بدن منجر به اختلالات متابولیک ، تضعیف سیستم ایمنی بدن، سر دردهای عضلانی، ضعف بدنی و کاهش فعالیت های فیزیکی، وقفه های تنفسی در خواب و اختلال در سیستم مغزی و ذهنی می شود. اکسیژن رسانی با انواع دستگاه اکسیژن ساز متداول ترین شیوه برای تنظیم سطح اکسیژن خون است. افرادی که در مراکز درمانی و یا منزل از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می کنند می توانند روند درمان و بهبودی را تسریع کنند.

انواع دستگاه اکسیژن ساز

انواع دستگاه اکسیژن ساز جدید می توانند با جداسازی اکسیژن محیط و حذف نیتروژن هوا، اکسیژن تقریبا خالص و فشرده را در اختیار افراد قرار دهند. به این ترتیب نیازی به استفاده از سیلندرهای اکسیژن نبوده و میزان اکسیژن مورد نیاز هر فرد، از محیط تامین می شود. انواع دستگاه اکسیژن ساز مجهز به رطوبت گیر، فیلتر هوا، کانولا و ماسک صورت هستند. صرف نظر از شرکت سازنده، انواع دستگاه اکسیژن ساز را می توان در دو گروه تقسیم بندی کرد. الف- دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی ب- دستگاه اکسیژن ساز خانگی.

الف- دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی دارای یک سیستم سانترال با توان تولید اکسیژن بیشتر است که برای استفاده در بیمارستان ها طراحی شده است. دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی با هدف مراقبتی و درمانی برای بیماران به کار گرفته می شود. در بخش قلب و بیماری های تنفسی، بخش جراحی، اتاق عمل و در کنار تخت های بیمارستانی، استفاده از سیستم اکسیژن رسانی مرکزی بسیار ضروری است. استفاده هم زمان بیماران از سیستم سانترال امکان پذیر است.

ب- دستگاه اکسیژن ساز خانگی

انواع دستگاه اکسیژن ساز تک نفره یا خانگی برای مراقبت های پزشکی و درمانی در منزل، آمبولانس ها، خانه های سالمندان، درمانگاه ها و کلینیک های کوچک استفاده می شود. این دستگاه برای استفاده تک نفره طراحی شده ، سبک تر و قابل حمل است. اکسیژن پلاس از انواع دستگاه های اکسیژن ساز خانگی است که توان تولید 5 لیتر اکسیژن در دقیقه را دارد. اکسیژن پلاس با مصرف 350 وات برق و توان کارکرد شبانه روزی بهترین دستگاه اکسیژن ساز خانگی است که متناسب با فرهنگ ایرانی طراحی شده است. اکسیژن پلاس با وزن 15 کیلوگرم سبک ترین دستگاه اکسیژن ساز لقب گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید