اکسیژن تراپی شفای بیماران تنفسی

اکسیژن تراپی

Oxygen therapy یکی از روش های مراقبتی-درمانی است که در صورت وجود مشکل تنفسی، مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی، نوعی شیوه درمان پزشکی برای بیماران تنفسی در مواقع ضروری است. این شیوه درمان برای همه بیمارانی که با هر علتی، سطح اکسیژن خون کمتر از میزان استاندارد دارند، تجویز می شود.

در یک فرد سالم ریه ها وظیفه جذب اکسیژن هوا را بر عهده دارند. در بیمارانی که نمی توانند اکسیژن کافی را از محیط دریافت کنند، اقدامات پزشکی و اکسیژن تراپی زیر نظر پزشک انجام می شود. وجود مشکل در تنفس بیمار به هر دلیلی که باشد، پیامدهای ناخوشایندی به همراه دارد. کاهش اکسیژن سطح خون موجب آسیب جدی به اندام های داخلی از جمله مغز و قلب می شود. با استفاده از شیوه اکسیژن تراپی می توان سطح اکسیژن خون در ریه ها را در حد مشخصی ثابت نگه داشت. اکسیژن تراپی روش درمانی پیشگیرانه جهت آسیب به اعضای حیاتی بدن بیمار است.

اکسیژن تراپی زیر نظر پزشک

اکسیژن تراپی یک شیوه درمان پزشکی است و همانند دارو باید توسط پزشک تجویز شود. شروع درمان با اکسیژن، طول زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، نحوه استفاده از اکسیژن ساز در شبانه روز، با توجه به نوع بیماری و شدت آن توسط پزشک مشخص می شود. در صورت وخامت حال بیمار اکسیژن تراپی در مراکز درمانی و بیمارستان ها انجام می شود. دیسپلازی یا ریه های نارس در نوزادان، نارسایی قلبی، فیبروز سیستیک، بیماری مزمن انسداد ریه، نیاز به مراقبت های ویژه همراه با اکسیژن درمانی در بیمارستان را دارند.

برای بسیاری از بیماران ، دستگاه اکسیژن ساز خانگی می تواند روش درمانی موثری باشد. به این ترتیب غلظت اکسیژن مورد نیاز در بازه زمانی مشخص، توسط پزشک تجویز شده و بیمار می تواند زندگی عادی در محیط خانواده را تجربه کند. در این گروه از بیماران به طور معمول نرخ اکسیژن 1 تا 6 لیتر بر دقیقه تجویز می شود. برخی از بیماران تنها به چند ساعت اکسیژن تراپی در روز نیاز دارند و برخی نیازمند دریافت اکسیژن 24 ساعته در منزل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید