تشدید بیماری های تنفسی در سفرهای هوایی

بیماری های تنفسی

نشستن طولانی مدت در سفرهای هوایی، استرس پرواز در ارتفاع و خستگی در سفرهای طولانی مشکل ساز هستند ولی هیچکدام به اندازه کمبود اکسیژن جان افراد را تهدید نمی کنند. مشکل کمبود اکسیژن در ارتفاعات بالا موجب شده تا بسیاری از بیماران تنفسی قید مسافرت با هواپیما را بزنند. البته افراد مبتلا به بیماری های تنفسی هم می توانند همچون افراد سالم از سفر با هواپیما لذت ببرند اما رعایت احتیاط توصیه می شود.

اغلب پروازها در ارتفاع بیش از 40 هزار پایی از سطح دریا انجام می شود. در این ارتفاع امکان باز کردن پنجره هواپیما و تنفس طبیعی وجود ندارد. برای اینکه فشار هوای بیرون و داخل کابین هواپیما ثابت باشد، از تجهیزات پیشرفته ای در هواپیما استفاده می شود. میزان اکسیژن کم در ارتفاع بالا موجب مشکل جدی برای افراد سالم نمی شود ولی کسانی که دچار بیماری های تنفسی هستند این فشار و کمبود اکسیژن را بیشتر حس می کنند.

تاثیر میزان اکسیژن کم  بر بیماری های تنفسی

افراد سالم به صورت طبیعی و بدون اینکه حتی متوجه شوند سفرهای هوایی را طی می کنند. به طور معمول تعداد تنفس در ارتفاعات بالای پروازی افزایش پیدا می کند و این به جهت تامین اکسیژن مورد نیاز بدن است. افت 5 درصدی اکسیژن بدن در جریان پرواز در افراد سالم حتی احساس هم نمی شود.

اما این موضوع برای کسانی که مبتلا به بیماری های تنفسی یا ریوی هستند کاملا متفاوت است. با توجه به شدت بیماری انتظر می رود افراد درگیر بیماری های تنفسی به افت اکسیژن بیشتری دچار شوند. به این ترتیب هر حرکت محدودی حتی راه رفتن در کابین هواپیما هم می تواند افت اکسیژن را بیشتر کند. در این صورت ضربان قلب به شدت افزایش یافته و فرد بیمار با مشکل جدی روبرو می شود.

پیشگیری از کاهش اکسیژن در سفر با هواپیما

پیشگیری از بیماری های تنفسی

با توجه به نوع و شدت بیماری های تنفسی، شیوه پیشگیری از مشکل در سفرهای هوایی هم متفاوت است. برای مثال کسانی که مبتلا به آسم هستند نیاز به مراقبت خاصی ندارند و تنها باید اسپری تنفسی را هنگام سفر با هواپیما به همراه داشته باشند. داروهای استنشاقی، افت اکسیژن و افزایش ضربان قلب بیماران سمی را تحت کنترل نگه می دارد.

اما بیمارانی که مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) ، پنوموتوراکس مزمن، بیماری های اینترستیشیال یا موارد حاد بیماری های تنفسی هستند همیشه نیاز به مراقبت پروازی ویژه دارند. اگر در خانواده فردی دارای بیماری های تنفسی وجود دارد باید قبل از سفر اقدامات احتیاطی را انجام دهید. تست تحریک ارتفاع نشان می دهد که فرد بیمار در ارتفاع بالا نیاز به اکسیژن دارد یا خیر. اگر خود یا یکی از افراد خانواده چار بیماری های تنفسی هستید باید به هنگام پرواز این موضوع را به مهماندار اطلاع دهید تا در صورت لزوم از دستگاه اکسیژن ساز پرتابل برای بهبود شرایط تنفسی استفاده شود.

توصیه های مهم قبل از پرواز با هواپیما

  • چنانچه حال عمومی بیمار خوب نیست از مسافرت با هواپیما صرف نظر کنید. افراد مبتلا به بیماری های تنفسی تنها در صورت داشتن حال مناسب مجاز به مسافرت های هوایی هستند.
  • بیمارانی که از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می کنند حتما تجهیزات اکسیژن ساز پرتابل را در هنگام سفر با هواپیما با خود به داخل کابین بیاورند تا در صورت لزوم امکان اکسیژن رسانی مهیا باشد.
  • در صورتی که بیمار از داروهای خاصی استفاده می کند باید همه داروها را با خود در کیف دستی حمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید