تاثیر گرما بر تنفس بیماران ریوی

تاثیر گرما بر تنفس بیماران قلبی عروقی

گرمای شدید هوا هم مثل سرمای بیش از حد هوا، برای تنفس انسان مضر است. افزایش دمای هوا در تابستان و گرمای شدید موجب تغییرات محسوس در کیفیت هوا می شود. این امر روی تنفس افراد تاثیرگذار است. به طور معمول افراد سالم می توانند سطح تنفس بهتری را در شرایط مختلف داشته باشند و بیماران با توجه به مشکل تنفسی، واکنش های متفاوتی نشان می دهند. تاثیر گرما بر تنفس به دلیل سطوح بالاتر ازن در روزهای گرم است.

افزایش گرمای هوا و تنفس دشوار

افزایش ازن در هوا موجب تنفس دشوار شده و با التهاب راه های هوایی، ورود و خروج هوا به ریه ها را با مشکل مواجه می کند. شاید بتوان این حالت را چیزی شبیه به آفتاب سوختگی پوست دانست که البته در مسیر تنفس اتفاق می افتد.

تنفس یکی از راه های طبیعی و ساده برای خنک کردن بدن محسوب می شود. هر چه گرمای هوا بیشتر شود نحوه تنفس و همچنین میزان تعریق افزایش می یابد. با توجه به اینکه تعریق در مناطق مرطوب و نقاطی که رطوبت هوا بالاست، به سختی انجام می شود، در نتیجه شیوه تنفس تغییر بیشتری می کند.

حتی افرادی که دچار بیماری تنفسی نیستند هم نباید در معرض هوای بسیار گرم قرار بگیرند. افزایش دما و به دنبال آن افزایش سطح ازن در هوای تنفسی برای انسان خطر آفرین است. بهتر است در روزهای بسیار گرم تابستان و در ساعات اوج گرما، کمتر از منزل خارج شوید. انجام فعالیت های روزانه در ساعات اول صبح و یا غروب در روزهای گرم پیشنهاد می شود.

تاثیر گرما بر تنفس بیماران ریویتاثیر گرما بر تنفس بیماران ریوی

تاثیر گرما بر تنفس بیماران ریوی و افرادی که با مشکلات تنفسی روبرو هستند همیشه بیشتر از افراد سالم است. برای مثال افراد مبتلا به آسم ساده و آسم آلرژیک در روزهای تابستان مشکلات بیشتری دارند. در صورتی که مبتلا به آسم تنفسی هستید همیشه اسپری خود را در خارج از منزل به همراه داشته باشید. تاثیر گرما بر تنفس بیماران مبتلا به آمفیزم ریه نیز بسیار ملموس تر است.

موج گرما می تواند تعداد مراجعین به اورژانس بیمارستان ها را افزایش دهد. شوک به اندام های داخلی در اثر کم آبی، خستگی و گرفتگی عضلات و از دست دادن آب بدن که به واسطه تعریق زیاد رخ می دهد از مشکلات جدی است که افراد سالم را نیز روانه مراکز درمانی می کند.

تاثیر گرما بر تنفس و ریه کاملا محسوس است ولی قلب نیز برای تنظیم درجه حرارت داخلی بدن با افزایش پمپاژ دچار مشکل می شود. به این ترتیب بیماران قلبی عروقی نیز در روزهای بسیار گرم در خطر بیشتری قرار دارند. گرمای بیش از حد می تواند فرد را در خطر شوک سکته قرار دهد.

تاثیر گرما بر تنفس افراد همواره با موج گرما در سال های گذشته همیشه یکسان بوده و حتی در دیگر کشورها هم گزارشاتی از افزایش مراجعه بیماران تنفسی به بیمارستان ها داده شده است اما یک مشکل جدی دیگر هم همراه با موج گرما شهروندان را تهدید می کند. گزارش ها حاکی از افزایش حالات روانی در بیماران مستعد نیز بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید