راهنمای خرید دستگاه اکسیژن ساز

خرید دستگاه اکسیژن ساز

طرز کار دستگاه اکسیژن ساز بسیار ساده است. پمپاژ هوا توسط پمپ مخصوص دستگاه انجام می شود و وهوای اتاق به درون دستگاه مکش می شود. این هوا از پودر زئولیت عبور کرده و اکسیژن موجود در هوا جداسازی می شود. برای خرید دستگاه اکسیژن ساز دو نکته اهمیت بیشتری دارد:

الف- نوع عملکرد دستگاه

ب- بازدهی دستگاه

نوع دستگاه خریداری شده با توجه به نیاز بیمار و توسط پزشک مشخص می شود. به طور کلی انواع دستگاه اکسیژن ساز در 4 گروه قرار می گیرند:

1- دستگاه های اکسیژن ساز که در پلی کلینیک ها و بیمارستان ها برای احیا بیمار استفاده می شوند. این دستگاه های اکسیژن ساز خودکار می توانند اکسیژن خالص را به طور پیوسته تولید کنند.

2- نوع دیگر اکسیژن سازهایی هستند که قدرند اکسیژن خالص را به صورت خودکار در دراز مدت تامین کنند. اغلب بیماران ریوی و یا قلبی-عروقی که نیاز به تامین اکسیژن شبانه روزی دارند از این دستگاه استفاده می کنند.

3- برخی از دستگاه های اکسیژن ساز جهت سالم نگه داشتن بدن و جلوگیری از بیماری ها در اکسیژن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. خرید دستگاه اکسیژن ساز بستگی به عملکرد آن دارد.

4- کوکتل های اکسیژن ساز در بارهای اکسیژن نیاز به دستگاه های مخصوص جهت تامین اکسیژن دارند. این تجهیزات برای مراکز ورزشی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمای خرید دستگاه اکسیژن سازخرید دستگاه اکسیژن ساز مناسب

تعدد دستگاه های موجود در بازار تجهیزات پزشکی موجب شده تا انتخاب دستگاه مناسب برای خریداران اندکی مشکل شود. از آنجایی که دستگاه اکسیژن ساز خانگی برای سلامت و جان بیمار حیاتی است باید دقت بیشتری در خرید آن انجام شود. از طرفی با توجه به قیمت بالای دستگاه بهتر است در هنگام خرید دستگاه اکسیژن ساز دقت بیشتری شود. ملاک انتخاب دستگاه اکسیژن ساز خانگی با مراکز درمانی تفاوت دارد. به طور معمول این موارد برای مصارف خانگی اهمیت بیشتری دارد:

مقدار تولید اکسیژن در دقیقه

همه دستگاه های موجود در بازار تجهیزات پزشکی توان تولید اکسیژن یکسانی ندارند. برای خریداری دستگاه مناسب نیاز بیمار در اولویت قرار دارد. برخی از بیماران 30 تا 60 دقیقه در روز و بخری دیگر به صورت شبانه روزی نیاز به درمان با اکسیژن خالص دارند. برای گروه دوم خرید دستگاه اکسیژن ساز با توان تولید 5لیتر اکسیژن و درجه خلوص بالای 80 درصد توصیه می شود. اما بیمارانی که تنها مدت کوتاهی در روز از دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده می کنند می توانند از دستگاه های با توان تولید 3 لیتر در دقیقه استفاده کنند.

قابلیت حمل و جابجایی

دستگاه اکسیژن پلاس با وزن 15 کیلوگرم و توان تولید اکسیژن 5 لیتر در دقیقه مناسب استفاده شبانه روزی بیماران تنفسی-ریوی است. این دستگاه قابلیت جا به جایی در فضای داخلی را دارد و بدون نیاز به کپسول اکسیژن کار می کند. اکسیژن پلاس هوای محیط را دریافت و اکسیژن خالص را توسط لوله های تنفسی و ماسک به بیمار منتقل می کند.

خرید دستگاه اکسیژن ساز کم صدا

با توجه به اینکه اغلب دستگاه های اکسیژن ساز خانگی برای استفاده مداوم و پیوسته خریداری شده اند، هرگونه صدای ناهنجار دستگاه موجب سلب آسایش بیمار و افراد خانوده می شود. دستگاه اکسیژن پلاس تولید زیست تجهیز شریف تقریبا بیصدا و بدون آلودگی صوتی است. کارکرد مداوم این دستگاه حتی در یک محیط کوچک نیز موجب صدای ناخوشایند نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید