درمان با اکسیژن پرفشار برای کاهش سردرد

درمان با اکسیژن پرفشار

اکسیژن درمانی شیوه ای معمول برای درمان بیماران با مشکلات تنفسی است ولی بسیاری از بیماری های دیگر را می توان با اکسیژن رسانی به بیمار درمان کرد. تحقیقات در زمینه درمان با اکسیژن پرفشار توانسته راهکارهای جدیدی را در علم پزشکی و درمان بیماری ها ارائه دهد. اکسیژن درمانی پر فشار برای درمان و کاهش سردردهای ناتوان کننده بسیار سودمند بوده و نتایج رضایت بخشی را به همراه داشته است.

درمان با اکسیژن پرفشار چیست؟

اکسیژن‌درمانی پرفشار(hyperbaric oxygen therapy) یک درمان پزشکی است که در روند بهبود طبیعی بدن، سهولت ایجاد می کند. در این شیوه درمانی، استنشاق اکسیژن 100 درصد در یک محفظه بدون منفذ به صورت طبیعی انجام می شود. درمان با اکسیژن پرفشار به عنوان بخشی از درمان و مراقبت های پزشکی نتایج قابل قبولی را در درمان برخی بیماری ها نظیر سردرد به همراه داشته است.

طی تحقیقات انجام شده توقف حملات میگرنی با اکسیژن پر فشار امکان پذیر است. سردردهای میگرنی از شدیدترین انواع سردرد هستند که به صورت یک طرفه و نبض دار در بیمار ایجاد می شوند. این سردرد اغلب با حساسیت به نور و صدا، استفراغ و تهوع همراه است. درمان با اکسیژن پرفشار موجب تنگ شدن عروق خونی شده و درد را کاهش می دهد.

درمان با اکسیژن پرفشار ممکن است علائم سردردهای خوشه ای را به طور کامل از بین ببرد. سردردهای خوشه ای نیز در یک ناحیه سر ایجاد شده و با چشم درد بروز می کند. سردردهای خوشه ای با حملات چند ساعته می توانند به طور مکرر در طول هفته ها و حتی ماه ها بیمار را درگیر کنند. اکسیژن درمانی با اثرگذاری روی فعالیت های مغزی بیمار، قادر به تسکین سردردهای خوشه ای بوده و فعالیت بخش های مغزی را در حد طبیعی ثابت نگاه می دارد.

عوارض اکسیژن درمانی پر فشار

اکسیژن پرفشار می تواند منجر به بروز تشنج در فرد شده و عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد لذا این شیوه درمان، تحت مراقبت پزشکی در مراکز درمانی انجام می شود و به صورت معمول قابل استفاده در منزل نیست. درجه خلوص اکسیژن در اکسیژن ساز خانگی 96درصد بوده و هرگز به 100درصد نمی رسد.
تحقیقات در زمینه درمان با اکسیژن پرفشار هنوز تکمیل نشده و نیازمند بررسی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید