در مورد آسم چه می‌دانید؟

در مورد آسم چه می‌دانید؟

آسم یک بیماریست که معمولا در مسیر تنفسی فرد اختلالاتی را ایجاد کرده و موجب مشکلات تنفسی می‌شود. شاید شما هم در فیلم‌ها و یا اطرافیانتان کسانی را دیده باشید که اسپری تنفسی‌شان را دائما همراه خود دارند. شاید هم به تازگی متوجه علائم بیماری آسم در خودتان شده‌اید و می‌خواهید در این باره اطلاعات جامع‌تری کسب کنید. اگر این طور است جای خوبی را برای این کار انتخاب کرده‌اید، چرا که ما قصد داریم در این مقاله راجع به بیماری آسم، بیشتر صحبت کنیم. پس برای آشنایی با این بیماری، با ما همراه باشید.


علائم آسم چیست؟

آسم جزو آن دسته بیماری‌هاییست که در هر فرد می‌تواند نوع و سطح مختلفی داشته باشد. قطعا شما هم واژه‌ی “حمله” آسم را شنیده‌اید. گاهی اوقات علائم آسم در برخی افراد به قدری شدید است که به آن حملات آسم گفته می‌شود. اما ممکن است این بیماری در عده‌ای دیگر بسیار خفیف‌تر باشد. برای مثال، امکان دارد فرد با ورزش کردن و یا تحرکات فیزیکی شدید این علائم را بیشتر احساس کند. بیماران آسمی دیگر هم امکان دارد، به دود و یا گرده گل و گیاه و… حساس باشند. حالا علائم کلی آسم دقیقا کدام‌ها هستند؟ این علائم عبارتند از: 


·        احساس گرفتگی یا خس‌خس در ناحیه سینه

·        تنگی نفس (که گاهی اوقات می‌تواند حتی منجر به خفگی شود)

·        مشکلات تنفسی در خواب

·        شنیدن صدای خس‌خس هنگام نفس کشیدن

·        سرفه‌های بسیار شدید


آیا بیماری آسم درمان خاصی دارد؟

متاسفانه تا کنون هیچ درمان خاص و دائمی برای بیماری آسم پیدا نشده است. بدین معنا که مانند بسیاری از بیماری‌هایی که پس از گذشت سال‌ها و تلاش دانشمندان امکان مهار کردن کاملشان به وجود آمده است، برای این بیماری هیچ شیوه و یا روش خاصی ابداع نشده تا بتواند به طور کلی علائم بیماری آسم را در فرد ریشه‌کن کند. حالا ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که افراد مبتلا به آسم دقیقا چه سرنوشتی پیش رویشان بوده و باید دقیقا چه کارهایی انجام بدهند؟ در واقع باید این گونه بگوییم که داروهای زیادی وجود دارند تا بتوانند کیفیت زندگی را برای بیماری‌های آسمی ارتقا بدهند. اما به طور کلی افرادی که دچار آسم می‌شوند باید تا سالیان سال مراقب بیماری‌شان باشند.

بدین معنا که فرد نباید در محیط خفه زندگی و یا کار کند. از طرفی دیگر، همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، برای بیماران آسمی که علائم بسیار شدیدتری دارند، لازم است که حتما اسپری تنفسی‌شان را همیشه و در همه جا همراه خود داشته باشند. یک بیمار تنفسی هرگز نباید در محیطی که پر از دود و یا گازهای خطرناک است کار کرده و حتی برای لحظه‌ای در آنجا قرار بگیرد. بیمارانی که آسم دارند، باید از استرس و یا هیجانی شدن دور بمانند. چرا که در مواقع متعددی، چنین مواردی می‌تواند منجر به حملات آسم در فرد شود. در برخی شرایط هم، مواد آلرژی‌زا نظیر عطر، اسپری، گل و گیاه و… هم می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات تنفسی و شدیدتر شدن بیماری شود. پس باید این موارد هم حتما رعایت شوند.


دلیل ابتلا به آسم چیست؟

بیماری آسم نظیر سایر بیماری‌ها نیست که دلیل کاملا مشخصی داشته باشد. برای مثال، امروزه دلیل ابتلا به ویروس کرونا کاملا مشخص شده و همه می‌دانند که برای عدم ابتلا به این بیماری باید چه کارهایی را انجام بدهند. اما متاسفانه آسم بیماری نیست که بشود آن را پیش‌بینی کرده و یا دلیل اصلی‌اش را پیدا کرد. در بسیاری از موارد، دلیل ابتلا به آسم می‌تواند کاملا ژنتیک باشد. در برخی موارد هم بیماری آسم به خاطر عوامل محیطی در فرد پدیدار می‌شود. اما شاید بشود برخی از اقدامات را جهت پیشگیری از بیماری آسم انجام داد، که باز هم نمی‌تواند در برابر ابتلای ژنتیکی تاثیر چندانی داشته باشد!


بیماران آسمی باید چه نکاتی را رعایت کنند؟

در ابتدا باید بگوییم که بسیار مهم است خودتان بدانید علائم بیماری‌تان دقیقا با چه چیزهایی شدیدتر می‌شوند. برای مثال، اگر استرس در شما تاثیر زیادی دارد باید از آن دور باشید. اگر به گرده‌ی گل، عطر، اسپری، دود سیگار و… بسیار حساس هستید، حتما باید این موارد را به خوبی به خاطر بسپارید. اما ما در اینجا اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهیم که بهتر است آن‌ها را رعایت بکنید:

·        سعی کنید در هوای سرد حتما دهان و بینی‌تان را به خوبی گرم نگه داشته و بپوشانید. چرا که در اکثر افراد هوای سرد و خشک می‌تواند آسم را بسیار شدیدتر کند.

·        سعی کنید محیطی که در آن زندگی می‌کنید را اکثرا مرطوب نگه دارید، به خصوص در فصل زمستان که هوا کاملا سرد و خشک می‌شود.

·        اگر با ورزش کردن و فعالیت فیزیکی (هوازی) علائم بیماری‌تان تشدید می‌شود، حتی‌الامکان این کار را انجام نداده و ورزش‌های بسیار سبک‌تر را امتحان کنید.

·        سعی کنید از هرگونه آلرژن‌ها (عوامل آلرژی‌زا) دور بمانید.

·        اگر حیوان خانگی دارید که به شوره بدن و یا پر زدن پرنده‌ی خانگی‌تان حساسیت پیدا کرده‌اید، بهتر است حیوان خانگی‌تان را در محیطی دیگری نگهداری کنید.

·        در صورت نیاز مبرم و شدید به اکسیژن خالص می‌توانید از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی استفاده کنید.

·        از دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی برای گرفتن گرد و غبار محیط استفاده کنید.

·        سعی کنید در فصل بهار و تابستان، کمتر در و پنجره‌ها را باز بگذارید. به خصوص اگر در اطراف خانه‌تان ساخت و ساز و یا ساختمان‌سازی و گرد و خاک زیادی وجود دارد.

·        سعی کنید گردگیری و تمیز کردن محیط داخلی خانه‌تان را بیشتر از قبل و به طور مرتب انجام بدهید. استفاده از دستگاه‌های بخارشوی می‌تواند برای تمیز کردن گرد و غبار روی سطوح بسیار مناسب باشد.

·        از اضافه وزن و چاقی مفرط پرهیز کنید. افرادی که مبتلا به آسم هستند به طور عادی نمی‌توانند راحت نفس بکشند، حالا تصور کنید اگر اضافه‌وزن شدید پیدا کنند، قضیه تنفس برایشان چقدر می‌تواند سخت‌تر شود. با این که گفتیم ورزش‌های هوازی بسیار شدید ممکن است برای بیمارانی که آسم دارند خوب نباشد، اما بدین معنا نیست که باید به طور کلی تحرکات فیزیکی را یکباره کنار بگذارید. تا جایی که می‌توانید پیاده‌روی و ورزش‌های سبک را انجام بدهید.

·        حتما تغذیه سالمی داشته باشید و به جای غذاهای مضر، میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید