دستگاه اکسیژن‌ساز برای چه بیمارانی مناسب است؟

دستگاه اکسیژن ساز برای چه بیمارانی مناسب است؟

دستگاه‌های اکسیژن ساز امروزه استفاده‌های بسیار زیادی برای افراد مختلفی در دنیا دارند. چرا که با شیوع بیماری کرونا در جهان، این بیماری تنفسی افراد زیادی را درگیر کرده و نفس کشیدن را برای بسیاری از بیماران سخت کرد. چنین گفته می‌شود که اکثر افرادی که دچار بیماری کرونا حاد می‌شوند، ریه‌شان درگیر شده و در طول درمان نیاز مبرم و بسیار ضروری به دستگاه اکسیژن ساز پیدا می‌کنند. دستگاه‌های اکسیژن ساز بسیار متفاوت هستند و به طور کلی شامل نوع خانگی و قابل حمل و نوع بیمارستانی هستند که توسط پزشکان برای بیمارانی که نیاز اساسی به اکسیژن خالص دارند تجویز می‌گردد. اما فقط موضوع بیماری کرونا نیاز به استفاده از دستگاه‌های اکسیژن ساز ندارد.

لازم به ذکر است که حتی قبل از بیماری کرونا، بسیاری از مشکلات تنفسی در جهان وجود داشتند و همچنان هم دردسرهای زیادی را برای مردم ایجاد می‌کنند. اگر می‌خواهید با بیماری‌های تنفسی آشنا شوید می‌توانید از اینجا مقاله‌ی مجزایمان را در مورد این موضوع مطالعه کنید. اما زمانی که یک فرد دچار یکی از بیماری‌های تنفسی می‌شود، دیگر به خودی خود و به همان حالت سابق قادر به نفس کشیدن نبوده و نیاز به یک دستگاه کمی برای این کار خواهد داشت. دستگاه‌های اکسیژن ساز یکی از بهترین وسیله‌های برای چنین افرادی هستند. برخی برای مدت زمان کوتاه به این دستگاه نیاز داشته و پس از درمان دیگر از آن استفاده نمی‌کنند و برخی دیگر شاید حتی تا آخر عمرشان برای نفس کشیدن به اکسیژن ساز نیاز مبرم و ضروری داشته باشند. اما دقیقا چه کسانی به دستگاه‌های اکسیژن ساز نیاز دارند؟ پاسخ به این سوال، موضوع اصلی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. پس برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما همراه باشید.

1)   کسانی که بیماری‌های تنفسی دارند

بیماری‌های تنفسی چه نقشی در کیفیت زندگی فرد دارند؟ اگر بخواهیم به طور خلاصه به این موضوع اشاره کنیم باید بگوییم که بیماری‌های تنفسی، همان‌طور که از نام آن مشخص است، ریه فرد را درگیر کرده و تنفس را برای او دشوار می‌کنند. این بیماری‌ها شامل بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPDآسم، کووید-19، برونشیت مزمن، پلورال افیوژن، آمفیزم، ذات‌‌الریه، سیستیک فیبروزیس و برونشکتازی و… می‌شود.

زمانی که فرد به یکی از بیماری‌های فوق مبتلا می‌گردد، ریه او درگیر شده و فرایند تنفس برایش بسیار دشوار می‌شود، به همین دلیل، سطح اکسیژن خون بیمار هم بسیار افت کرده و خطرات زیادی را برای او به همراه خواهد داشت. از این روی، فرد بیمار در طول دوره درمان به استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، به عنوان یک دستگاه کمکی، نیاز بسیار ضروری پیدا خواهند کرد. افرادی که بیماری‌های تنفسی بسیار حاد دچار می‌شوند به ناچار بستری شده و از دستگاه‌های اکسیژن ساز در بیمارستانی بهره می‌برند. در برخی شرایط هم، به علت حاد نبودن بیماری، تنها با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی نیاز بیمار رفع شده و می‌تواند کمبود اکسیژن خونش را جبران کند.

2)  سرطان‌های دستگاه تنفسی

سرطان دستگاه تنفسی می‌تواند در نقاط مختلف دستگاه تنفسی رخ داده و فرد را دچار مشکلات زیادی بکند. همان‌طور که می‌دانید سرطان یا (Cancer) به رشد بی‌رویه و یا بیش از حد سلول‌ها در بخشی از ارگان‌های بدن گفته می‌شود. سرطان‌های دستگاه تنفسی هم دقیقا به رشد بی‌رویه سلول‌ها در دستگاه تنفسی گفته می‌شود که می‌توان در نقاط مختلی از دستگاه تنفسی فرد رخ داده و مشکلات تنفسی حادی را برای او ایجاد کند. برای مثال می‌توان به سرطان ریه، سرطان بینی و سینوس‌ها، سرطان حنجره و… اشاره کرد که همگی مربوط به دستگاه تنفسی هستند. زمانی که فرد دچار یکی از این بیماری‌های خطرناک می‌شود در تنفس او اختلالات شدیدی رخ داده و باید حتما از دستگاه‌های اکسیژن ساز استفاده کند. زمانی که یکی از سرطان‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، در فرد پیشروی کند ممکن است او مجبور به استفاده از دستگاه‌های اکسیژن ساز بیمارستانی، تحت مراقبت‌های ویژه شود. در برخی شرایط اگر سرطان او خوش‌خیم بوده و با شیمی درمانی کنترل شود، تنها با استفاده کردن از دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی در منزل می‌توان کمبود اکسیژن خونش را تامین کند.

3)  پوست، مو و زیبایی

افراد بسیاری در دنیا از اکسیژن تراپی و یا اکسیژن درمانی برای پوست، مو و زیبایی استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید اکسیژن یکی از مهم‌ترین عوامل زیبایی پوست است. معمولا اکسیژن عادی پوست توسط گلبول‌های قرمز خون تامین می‌شوند. چرا که گلبول‌های قرمز حاوی اکسیژن هستند که بخش عظیمی از آن را توسط هوای داخل ریه تامین می‌کنند و بخشی دیگر را از آب آشامیدنی که هر روز می‌نوشیم. به همین دلیل افرادی که قصد دارند اکسیژن بیشتری را به بدن و مخصوصا پوستشان برسانند از اکسیژن تراپی یا اکسیژن درمانی استفاده می‌کنند.

4)  کسانی که به تازگی جراحی شده‌اند

برخی از افراد ممکن است به تازگی عمل جراحی قلب و یا یکی دیگر از ارگان‌های بدنشان را انجام داده باشند که ارتباط مستقیمی با دستگاه تنفسی دارد. در چنین شرایطی ممکن است که با مشکلات تنفسی زیادی روبه‌رو شوند. یعنی تا زمان بهبودی کامل، قادر به تنفس عادی نبوده و نیاز اساسی به استفاده از دستگاه‌های اکسیژن ساز داشته باشند. اگر وضعیت بیمار بسیار حاد باشد، پزشک معالجش، تحت مراقبت بودن در بیمارستان و همچنین استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی بیمارستانی را توصیه خواهد کرد. اما در صورتی که حال بیمار بسیار وخیم نبوده و عمل جراحی بسیار موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشته باشد، پزشک او محض اطمینان چند ماه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز خانگی را تجویز خواهد کرد. در چنین شرایطی، افراد با کنترل سطح اکسیژن خونشان توسط دستگاه پالس اکسیمتر، قادر خواهند بود درصد بهبود یافتنشان و همچنین سطح اکسیژن خونشان را به خوبی متوجه شوند.

(5  کسانی که از آپنه خواب رنج می‌برند

آپنه خواب و یا وقفه تنفسی یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلاتیست که برخی از افراد با آن در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. این مشکل یک نوع اختلال خواب است که در آن فرد با مشکلات تنفسی زیادی روبه‌رو شده و دچار خفگی می‌شود. اگر بخواهیم این مشکل را بیشتر و واضح‌تر توضیح بدهیم باید بگوییم که افراد مبتلا به آپنه خواب دچار کاهش و یا توقف تنفس در طول خواب می‌شوند. این کاهش یا توقف تنفس ممکن است دفعات زیادی در طول خواب اتفاق بیفتد که معمولا مدت زمان کوتاهی دارد، اما در همان زمان کوتاه می‌تواند باعث ایجاد خفگی در فرد شود.

 

هر کدام از این توقف و یا کاهش تنفس در طول خواب، آپنه نامیده می‌شود که ممکن است فقط چند ثانیه اتفاق بیفتد. یعنی فرد احساس خواهد کرد که چند ثانیه قادر به نفس کشیدن نیست و دچار خفگی شده است. به همین دلیل، با یک حالت ترس و اضطراب سریعا از خواب می‌پرد. این فرایند، یا همان آپنه ممکن است بارها در خواب فرد مبتلا اتفاق بیفتد که روی کیفیت زندگی او هم تاثیرات زیادی خواهد گذاشت. اما با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، میزان اکسیژن ضروری فرد تنظیم شده و او هرگز دچار آپنه خواب نمی‌شود. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در چنین شرایطی می‌تواند یک خواب آرام را به افراد هدیه ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید