دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

فرایند دم و بازدم همیشه و در هر لحظه در همه افراد، بدون اینکه انرژی زیادی از فرد بگیرد در حال انجام است. ابتلا به بیماری‌های ریوی انجام این فرایند را سخت می‌کند.
بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی از بیماری‌های شایع تنفسی هستند که موجب اختلال در فرایند تنفس بیمار می‌شوند. در ادامه با علل و راه‌های پیشگیری و درمان این بیماری آشنا خواهیم شد.

بیماری انسدادی مزمن ریه چیست؟
بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) یک بیماری تنفسی است که منجر به آسیب دیدن ریه‌ها و در نتیجه سخت شدن فرایند دم و بازدم در بیمار می‌شود. این بیماری به مرور زمان پیشرفت زیادی می‌کند و در صورت بی توجهی جان بیمار را به خطر می‌اندازد.

دسته‌ای از بیماری‌ها مثل آسم مزمن، برونشیت و آمفیزم را بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی (COPD) می‌گویند.
در یک فرد سالم، با انجام عمل دم، اکسیژن از نای می‌گذرد و به نایژه‌ها می‌رسد و در نهایت وارد تعداد زیادی نایژک می‌شود. هر کدام از نایژک‌ها تعداد زیادی کیسه هوایی دارند که به وسیله مویرگ‌ها احاطه شده‌اند. کیسه‌های هوایی اکسیژن را وارد این مویرگ‌ها می‌کنند و دی اکسید کربن را از آن‌ها می‌گیرند و به وسیله عمل بازدم از بدن دفع می‌کنند. این فرایند به صورت مداوم در بدن در حال انجام است.
بروز دو بیماری برونشیت و آمفیزم منجر به بیماری انسدادی مزمن ریوی می‌شود. در آمفیزم، انعطاف‌پذیری مسیر‌ها و کیسه‌های هوایی بیمار به شدت کاهش می‌یابد و کیسه‌های هوایی نمی‌توانند به راحتی منبسط و منقبض شوند و به این ترتیب اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن با مشکل روبرو می‌شود.
برونشیت هم موجب التهاب و سفت شدن بافت داخلی مجرای تنفسی و ساخت خلط بیش از اندازه می‌شود و فرد برای رهایی از خلط تولید شده دچار سرفه‌های خشک و دائمی می‌شود.


نشانه های بیماری انسداد مزمن ریه
از علائم شایع COPD می‌توان به تنگی نفس، صدای خس خس هنگام تنفس، احساس سنگینی در قفسه سینه، عفونت‌های مکرر تنفسی و تجمع خلط در انتهای گلو اشاره کرد.

 تشخیص ابتلا به بیماری انسداد مزمن ریه از طریق آزمایش خون، سی تی اسکن، بررسی عملکرد ریه و عکسبرداری از قفسه سینه انجام می‌شود.


علل بیماری های انسدادی مزمن ریوی
مهمترین عامل بروز بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی مصرف سیگار است. علاوه بر سیگار عوامل دیگری مثل آلودگی‌های محیطی، گرد و غبار، گاز‌های شیمیایی و … نیز موجب افزایش احتمال ابتلا به این بیماری می‌شوند.
از دیگر دلایل ابتلا به COPD ، مشکلی ارثی به نام کمبود آنتی تریپسین است. کمبود آنتی تریپسین علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای ریه، اختلالاتی در کبد فرد نیز به وجود می‌آورد.

پیشگیری و درمان بیماری COPD
بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی به طور کامل درمان‌پذیر نیستند اما می‌توان اقداماتی برای کاهش سرعت پیشرفت آن انجام داد. مثلا استفاده از دارو‌های استنشاقی که توسط پزشک تجویز می‌شود موجب باز شدن مجرای تنفسی می‌شود و یا مصرف آنتی بیوتیک‌ها از بروز عفونت‌های تنفسی جلوگیری می‌کند. اکسیژن درمانی هم دیگر راه کاهش سرعت پیشرفت بیماری است که در مراحل پیشرفته بیماری با تشخیص پزشک انجام می‌شود. در برخی موارد هم ممکن است پزشک با توجه به وضعیت بیمار، تصمیم به عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از ریه بیمار که تا حد زیادی آلوده شده است بگیرد.

بهترین راه برای آسودگی از COPD پیشگیری از آن است. همان طور که بیان شد مهمترین عامل ابتلا به این بیماری مصرف سیگار است؛ پس بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی کاهش و ترک مصرف سیگار است. همچنین از حضور در محیط‌های آلوده از گاز‌های شیمیایی پرهیز کنید.
در این مطلب با بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی و علل ایجاد آن آشنا شدیم. این بیماری‌ها به طور کامل درمان‌پذیر نیستند و بهترین راه پیشگیری از آن‌ها کاهش و ترک مصرف سیگار و اجتناب از حضور در محیط‌های آلوده از گاز‌های شیمیایی است.

دیدگاهتان را بنویسید