دستگاه BIPAP چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه BiPAP چیست؟

دستگاه BIPAP یکی از تجهیزات و لوازم پزشکی پرکاربرد در مراکز درمانی و منازل، جهت نگهداری از بیماران است. بیشترین استفاده کنندگان دستگاه BIPAP افرادی هستند که از مشکلات تنفسی در هنگام خواب رنج می برند. این دستگاه با ایجاد فشار دو طرفه تنفسی چرخه خواب نامنظم در بیماران را متوقف کرده و کیفیت خواب را به طرز موثری بهبود می بخشد.

دستگاه BiPAP چگونه کار می کند ؟

دستگاه BIPAP یا بای پپ پلاس هوای فشرده را در دو فشار متفاوت از دستگاه به بیمار منتقل می کند. انتقال هوای فشرده با استفاده از ماسک و لوله به بیمار اتجام می شود. تکنولوژی ساخت دستگاه به صورتی است که با فشار دم و بازدم بیمار برنامه ریزی شده و تغییر فشار می دهد. در واقع هنگام بازدم، دستگاه BIPAP فشار را به فشار EPAP یا پایین تر تغییر می دهد.

دستگاه BIPAP برای چه کسانی مناسب است؟

همه افرادی که مشکلات تنفسی در خواب دارند می توانند با استفاده از دستگاه بای پپ پلاس یک خواب آرام را تجربه کنند. کسانی که با مشکل خروپف و آپنه انسدادی خواب روبرو هستند، بیشترین بهره را از BiPAP می برند. خواب شبانه ناآرام و شب بیداری های مکرر ناشی از وقفه تنفسی یک مشکل جدی است که این افراد با آن روبرو هستند.

افرادی که مبتلا به بیماری مزمن ریوی مزمن (CPOD) هستند با کمک دستگاه BiPAP قادر به زندگی راحت تری بوده و می توانند بدون مشکل تنفسی خواب شبانه راحت و آرامی داشته باشند. به طور کلی بنابر هر علتی که پزشک سندرم پریشانی تنفسی در بزرگسالان را تشخیص دهد، استفاده از BiPAP توصیه شده است. در این مورد پزشک تنها کسی است که می تواند در مورد برنامه ریزی دوز مناسب فشار هوا راهنمایی کند.

فواید کار با دستگاه BiPAP چیست؟

  • خواب راحت و ممانعت از بیداری های شبانه ناشی از قطع تنفس
  • تنظیم چرخه خواب با تنفس صحیح و بدون وقفه
  • قطع کامل خروپف ناشی از انسداد راه های تنفسی
  • تنفس طبیعی ، دم و بازدم بدون مشکل
  • هوشیاری پس از بیداری در صبح

دیدگاهتان را بنویسید