ذات‌الریه چیست؟

علائم بیماری ذات‌الریه

ذات‌الریه (Pneumonia) یک بیماری عفونی-تنفسی است که در عملکرد ریه اختلال ایجاد می کند. کار اصلی ریه در بدن دریافت اکسیژن از راه هوا و انتقال اکسیژن به سیستم گردش خون است. اختلال در عملکرد ریه، دریافت اکسیژن به بدن را کاهش می دهد. ذات‌الریه موجب بروز التهاب در ریه شده و در پی آن مجاری هوایی و فضای داخلی ریه از مایع انباشته می شود. انواع میکروب ها، باکتری ها، قارچ و ویروس ها می توانند عفونت ریه را ایجاد کنند. با توجه به عامل به وجود آورنده بیماری، علائم و شیوه درمان هم تفاوت دارد.

علائم ذات‌الریه

بدون تردید عامل اصلی عفونت در بیماران و همچنین علائم بیماری یکسان نیست . اما شاید سرفه های بی امان، شایع ترین علامتی باشد که فرد مبتلا به بیماری را به مطب پزشک می کشاند. سرفه هایی خشک و پی در پی که بعد از یکی دو روز تبدیل به سرفه های خلط دار می شوند. بی توجهی به سرفه ها منجر به بروز خون در خلط می شود.

تنگی نفس، نفس زدن های تند، تنفس سطحی و سریع همگی می توانند همراه با عفونت ریه دیده شوند. در این صورت خیلی زود بیمار علائم کمبود اکسیژن را به دلیل کاهش اکسیژن تنفسی نشان می دهد.

هنگامی که سرفه های شدید با تنفس نامتعادل همراه شود بیمار درد زیادی را تجربه می کند. در این حالت امکان بروز درد عمقی در قفسه سینه هم وجود دارد. شاید این درد با بیماری قلبی و سکته اشتباه گرفته شود ولی علت اصلی درد، گسترش عفونت به بخش های مختلف ریه است.

درمان بیماری ذات‌الریهپیشگیری از ذات‌الریه

  • این بیماری ارتباط مستقیم با عامل عفونت دارد برای اینکه عفونت های تنفسی را از خود دور کنید لازم است تا از تماس با افراد مبتلا خودداری کنید. اگر در منزل بیمار مبتلا به ذات‌الریه زندگی می کند جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کنید.
  • از سیگار دوری کنید. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و ذات‌الریه را افزایش می دهد. فردا دیر است همین امروز سیگار را ترک کنید.
  • تنفس هوای سرد و مرطوب می تواند خطر ابتلا به بیماری را بیشتر کند. استفاده از ماسک تنفسی در هوای سرد راهکاری ساده برای پیشگیری از بروز عفونت های تنفسی است.
  • تغذیه مناسب داشته باشید. کودکانی که در معرض سوء تغذیه هستند و ویتامین های مورد نیاز را دریافت نمی کنند، اصلی ترین مبتلایان به ذات‌الریه هستند. در سبد غذایی خانوار حتما میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ث را قرار دهید.
  • عفونت های تنفسی ساده را حتما درمان کنید. عدم درمان بیماری های تنفسی شایع می تواند در آینده فرد را به ذات‌الریه مبتلا کند. یک سرما خوردگی ساده هم می تواند ریه را درگیر کند. درمان در مراحل اولیه بیماری بسیار ساده تر است.

درمان بیماری ذات‌الریه

  • دارو درمانی برای درمان عامل عفونت الزامی است. انواع داروهای ضد ویروس، ضد باکتری و ضد قارچ برای درمان تولید شده که در دو نوع خوراکی و یا تزریقی به بیمار تجویز می شود.
  • قطره های بینی، اسپری های تنفسی و داروهای ضد احتقان در مواردی که بیماری خفیف است تجویز می شود اما در مراحل پیشرفته نیاز به درمان های تخصصی با اکسیژن است.
  • استفاده از اکسیژن درمانی و فیزیوتراپی قفسه سینه در بیمارانی که ذات‌الریه شدید مبتلا هستند، الزامی است. در مراحل پیشرفته ریه بیمار توان تامین اکسیژن لازم بدن را ندارد. وجود دستگاه مرطوب کننده در اتاق بیمار، تنفس را تا حدودی منظم می کند. در موارد حاد بیمار در چادر اکسیژن قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید