شایع ترین عوارض دستگاه سی پپ کدامند؟عوارض جانبی

عوارض دستگاه سی پپ

سی پپ دستگاهی کوچک است که برای درمان بیماران دارای وقفه تنفسی در خواب کاربرد زیادی دارد. این دستگاه فشار هوای مناسب را در اختیار افراد مبتلا به آپنه قرار داده و خواب آرام را به بیماران هدیه می دهد. درمان با دستگاه سی پپ بدون عوارض و درد بوده و بهترین شیوه درمانی است. در مواردی اندک برخی از بیماران با عوارض دستگاه سی پپ روبرو شده اند که این عوارض بر دو دسته است:

الف- عوارض جانبی ناشی از استفاده سی پپ

ب- مشکل با تجهیزات دستگاه  CPAP

الف- عوارض جانبی ناشی از استفاده سی پپ

عدم تقارن ماسک با استایل صورت

انواع ماسک CPAP با استایل متفاوت طراحی شده که هر کدام مناسب فرم چهره و اندازه صورت فرد است. توجه داشته باشید که بهترین ماسک را مناسب با چهره بیمار انتخاب کنید. ماسک های تمام رخ، بندهای عرض پیشانی و گونه ها همگی باید هماهنگی کامل با استایل بیمار داشته باشد. البته ماسک‌های CPAP تا حدودی قابل تنظیم هستند و در صورت تنظیم، مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

خشکی دهان از عوارض دستگاه سی پپ

خشکی دهان یکی از شایع ترین عوارض دستگاه سی پپ است که برای بیمارانی که با دهان باز می خوابند، اتفاق می افتد. تنفس با دهان موجب خشکی دهان و گلو می شود و در اثر استفاده از دستگاه سی پپ این مشکل جدی تر خواهد شد. استفاده از دستگاه سی پپ مجهز به سیستم مرطوب کننده، می تواند مشکل را برطرف کند. استفاده از چانه بند برای بسته نگه داشتن دهان نیز یک ترفند عالی برای جلوگیری از بروز خشکی دهان است در این مورد از با پزشک خود مشورت کنید.

خشکی و یا خونریزی از بینی

دستگاه CPAP مجهز به مرطوب کننده و قابل تنظیم است، می توانید رطوبت دستگاه را تنظیم کنید تا کمتر دچار عوارض دستگاه سی پپ و خشکی بینی شوید . اگر ماسک مناسب و دستگاه استانداردی دارید و رطوبت هم تنظیم شده، برای حل مشکل با پزشک تماس بگیرید. قطره و یا اسپری استروئیدی بینی در هنگام خواب، مشکل خشکی بینی را به طور کامل حل می کند.

ناراحتی و نفخ معده

یکی از عوارض دستگاه سی پپ که اغلب بیماران با آن روبرو هستند، مشکل تنظیم فشار هوا است. برخی از افراد از نفخ معده، احساس تلخی و برخی عوارض جانبی دیگر در هنگام خواب شبانه و استفاده از سی پپ شکایت دارند. با تکنیسین خواب صحبت کرده و عوارض جانبی را به ذکر جزئیات شرح دهید. تنظیم فشار دستگاه برای رفع عوارض دستگاه سی پپ همیشه ضروری است.

این مطلب ادامه دارد……

Journal

دیدگاهتان را بنویسید