شایع ترین عوارض دستگاه CPAP کدامند؟ مشکل با تجهیزات

عوارض دستگاه CPAP

بیمارانی که از مشکلات تنفسی در خواب رنج می برند با کمک دستگاه سی پپ، آرامش خواب شبانه و هوشیاری در طول روز را تجربه می کنند. خشکی دهان و بینی، ناهماهنگی ماسک با استایل صورت و عدم تنظیم فشار هوا از مشکلاتی است که با کمک پزشک معالج برطرف خواهد شد. عوارض جانبی ناشی از استفاده سی پپ مربوط به شخص بیمار و نحوه استفاده از دستگاه است. در این مطلب بخش دوم عوارض دستگاه CPAP بررسی می شود.

بخش اول عوارض دستگاه سی پپ را از اینجا بخوانید.

ب- مشکل با تجهیزات CPAP

عوارض دستگاه CPAP برای بیمارانی که به تازگی از این وسیله استفاده می کنند، بیشتر است. طرز کار دستگاه سی پپ ساده و آسان است. از پزشک و تکنیسین خواب در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک و تجهیزات سی پپ کمک بگیرید.

عوارض دستگاه CPAP :نشت ماسک

یکی از شایع ترین عوارض دستگاه CPAP ناشی از ماسک آسیب دیده است. قبل از استفاده از سی پپ، صورت را شسته و از مرطوب کننده مناسب استفاده کرده و نوارهای ماسک را به درستی بر روی صورت تنظیم کنید. اگر ماسک نشتی داشته باشد، فشار هوای مناسب را دریافت نخواهید کرد. وجود سوراخ کوچک در ماسک با صدای ناهنجار دستگاه سی پپ همراه است. به طور معمول دستگاه سی پپ صدایی ایجاد نمی کند. در صورت بروز صدای ناهنجار دستگاه سی پپ، ماسک صورت را از جهت نشتی و سوراخ بررسی کنید.

هشدار: هرگز از چسب، برای ترمیم سوراخ ماسک صورت استفاده نکنید.

عوارض دستگاه CPAP : سرو صدا و نویز

یکی از عوارض دستگاه CPAP بی خوابی و بدخوابی ناشی از سروصدی دستگاه است.اگر سروصدای دستگاه بیمار را ناراحت می کند، فیلتر هوا را بررسی کنید. تمیز کردن فیلتر هوا در رفع صدای اضافی موثر است. به طور معمول دستگاه سی پپ یک صدای خفیف ایجاد می کند که چندان محسوس نیست. در مواردی که بیمار به این صدا واکنش نشان می دهد باید از گوش گیر مخصوص( earplug ) جهت حذف صدا استفاده شود.

توصیه: برای عادت به دستگاه و کاهش عوارض دستگاه CPAP در بیداری ساعاتی را به پوشیدن ماسک و بندها اختصاص دهید. مشکل فشار هوا، بی خوابی، هراس از سی پپ به مرور زمان و در اثر استفاده مداوم برطرف خواهد شد.

journal

دیدگاهتان را بنویسید