رایج ترین مشکلات تنفسی نوزادان نارس

مشکلات تنفسی نوزادان

بیماری های تنفسی مخصوص افراد بزرگسال نیستند. در بسیاری از اوقات انواع مشکلات تنفسی به هنگام تولد در نوزادان دیده می شود. تشخیص سریع مشکلات تنفسی نوزادان در روند درمان نقش مهمی دارد. ضروری است تا همه کودکان در بدو تولد به لحاظ سلامت جسمی معاینه شده و در صورت نیاز به درمان تحت مراقبت های ویژه قرار گیرند.

مشکلات تنفسی نوزادان

برخی از نوزادان در هنگام تولد با مشکلات تنفسی روبرو هستند و نیاز به مراقبت های ویژه دارند. مشکلات تنفسی نوزادان اغلب به دلیل نارس بودن و تولد زودهنگام بروز می کند. در این مطلب  به برخی از شایع ترین مشکلات تنفسی نوزادان نارس اشاره می شود.

آپنه : تنفس نوزادان با تنفس افراد بزرگسال متفاوت است. در بدو تولد و نوزادی تنفس به صورت چند تنفس سریع به همراه یک وقفه کوتاه می باشد. آپنه در نوزادان نارس با وقفه تنفسی بیش از 20 ثانیه همراه است که اغلب به همراه کاهش ضربان قلب و تغییر رنگ در پوست نوزاد باشد. علاوه بر دارو درمانی، اکسیژن درمانی برای درمان آپنه نوزادان نارس انجام می شود.

تاکی پنه: تاکی پنه از مشکلات تنفسی زود گذر در نوزادان است که با کبودی پوست، تنفس سریع و تو کشیدگی قفسه سینه همراه است. دریافت اکسیژن با دستگاه اکسیژن ساز از طریق مخصوص، منجر به بهبودی کامل پس از 3 روز خواهد شد.

سندرم زجر تنفسی: RDS یکی از مشکلات تنفسی نوزادان نارس است که قابل پیشگیری است. دریافت دارو در زمان بارداری برای مادرانی که در ریسک زایمان زودرس قرار دارند، مانع بروز RDS در نوزادان می شود. اتصال نوزاد به دستگاه تنفس مصنوعی تا زمان آمادگی ریه ها ضروری است.

پنوموتوراکس: نشت هوا به خارج از ریه را پنوموتوراکس نامند. رادیوگرافی قفسه سینه برای تشخیص مشکلات تنفسی نوزادان و پنوموتوراکس الزامی است. در صورت تشخیص پزشک متخصص برای تخلیه هوا از لوله قفسه سینه استفاده می کند.

بیماری مزمن ریه: مشکلات تنفسی نوزادان می تواند با آسیب ریوی همراه باشد که نیاز به درمان پزشکی و تخصصی در مراکز درمانی دارد. بیماری های مزمن ریوی در دریافت اکسیژن اختلال ایجاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید