معرفی بیماری‌های تنفسی

معرفی بیماری‌های تنفسی

امروزه بیماری‌های تنفسی در دنیا بسیار رواج پیدا کرده‌ است و بسیاری از افراد را گرفتار می‌کنند. به همین دلیل آشنا شدن با بیماری‌های تنفسی و معرفی آن‌ها خالی از لطف نیست. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم چند نمونه از رایج‌ترین بیماری‌های تنفسی را به شما معرفی کنیم. بیماری‌های تنفسی غالبا به بیماری‌های ریوی در ارتباط بوده و اکثرا دستگاه تنفسی را درگیر کرده و در قسمت ریه اختلال ایجاد می‌کنند. به همین دلیل افرادی که با چنین مشکلاتی درگیر هستند، همیشه مشکلات تنفسی پیدا می‌کنند، این نوع بیماری‌ها در کل بیماری‌های تنفسی نام دارد. برای اطلاعات بیشتر با این نوع بیماری‌ها تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

 

سرطان ریه

سرطان ریه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی است که اکثرا بخش‌های اصلی ریه یعنی نزدیک کسیه‌های هوایی را درگیر می‌کند و تشخیص این بیماری هم بسیار سخت است. چرا که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بیماری خودش را به طور جدی در افراد نشان بدهد. به همین دلیل در بسیاری از موارد افرادی که به سرطان ریه مبتلا می‌شوند، بسیار دیر این موضوع را متوجه می‌شوند. علائم سرطان ریه معمولا با سرفه‌های مزمن شروع می‌شود و به تنفس سخت، تغییر صدا و سرفه‌های خونی ختم می‌شود. دلیل بروز سرطان ریه بیشتر جهش DNA در ریه فرد بود که موجب رشد بی‌رویه و غیر کنترل سلول‌ها در ریه و در نهایت ایجاد تومور در آن می‌شود. یکی از دلایل رایج سرطان ریه دود سیگار و دخانیات، قرار گرفتن در معرض رادون، در ارتباط بودن با بخار دیزل در محل کار و آلودگی‌های شدید هوا است.

 

بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)

در این نوع بیماری، مشکلات متعددی منجر به وقفه تنفسی در فرد شده و در بازدم طبیعی فرد اختلال ایجاد می‌کند. این بیماری هم ممکن است تا چند سال بدون هیچ‌گونه علایمی در بدن فرد وجود داشته باشد. افرادی که مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) می‌شوند، معمولا از 30 تا 40 سالگی متوجه این موضوع می‌گردند. به همین دلیل هم می‌توان گفت که تشخیص بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) بسیار سخت است. چرا که در 50 سالگی به اوج خودش رسیده و اکثرا با تحلیل رفتن بدن و یا پیری در فرد اشتباه گرفته می‌شود. از علایم رایج این نوع بیماری می‌توان به سرفه‌های خلط‌دار، تنگی نفس و مشکلات تنفسی در هنگام صبح اشاره کرد. افرادی که مصرف دخانیات بالایی دارند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. راه درمان این بیماری، بیشتر با مصرف برخی داروها نظیر برونکودیلاتورها که مجاری هوایی را باز می‌کند، به همراه ورزش و تغذیه سالم و همچنین ترک سیگار و دخانیات ممکن می‌شود.

 

بیماری آسم

بیماری آسم معمولا در دوران کودکی در افراد ظاهر شده و در بزرگسالی به اوج خودش می‌رسد. این بیماری تنفسی به خاطر ایجاد التهاب در مجاری تنفسی باعث تنگی نفس در افراد مبتلا می‌شود. اگر دقت کرده باشید، اکثر کسانی که آسم دارند، همیشه کنارشان یک اسپری تنفسی برای مواقع ضروری دارند تا از آن استفاده کنند. این به خاطر برخی عوامل نظیر آلودگی، آلرژی، عفونت و… است که در فرد باعث حمله آسم شده و مشکلات تنفسی برایش ایجاد می‌کند. معمولا برای کسانی که دچار آسم خفیف یا مزمن هستند، داروهای ضدالتهاب و یا همان اسپری تنفسی که در بالا اشاره کردیم، تجویز می‌شود.

 

بیماری کووید-19

دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که راجع به بیماری کووید-19 اطلاعات نداشه باشد. چرا که این بیماری با یک ویروس خطرناک در سال 2019 در شهر ووهان چین ظاهر شده و به کل دنیا سرایت کرد. چنین گفته می‌شود که 20 درصد مبتلایان به بیماری کووید-19 وضعیت بسیار وخیمی پیدا کرده و در بیمارستان بستری می‌شوند. از آنجایی که این ویروس ریه را درگیر می‌کند، بیماران بدحال کرونایی باید تحت مراقبت ویژه قرار گرفته و از دستگاه‌های کمک تنفسی استفاده کنند.

 

بیماری برونشیت مزمن

بیماری برونشیت مزمن یک نوع COPD بوده که به روش‌های مشابه همین بیماری درمان می‌شود، چرا که اغلب با سرفه‌های مزمن و خلط‌دار (به ‌خصوص در هنگام صبح شروع) شده و مشکلات تنفسی زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد. حتی در حادترین حالت، باز هم برونشیت قابل درمان بوده و یک نوع بیماری کوتاه مدت به شمار می‌آید که فقط مشکلات عفونی را برای فرد به وجود می‌آورد. از آنجایی که این مشکل به خاطر عفونت باکتریایی و یا ویروسی به وجود می‌آید، به راحتی توسط آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شود.

 

بیماری پلورال افیوژن

این بیماری معمولا با ترشح و یا تجمع مایع، بین فضای ریه و دیواره قسفه سینه آغاز می‌شود. دلیل تجمع این مایع‌ها ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند، اما اکثر به خاطر بروز برخی بیماری‌هایی نظیر سرطان، نارسایی قلبی و یا ذات‌الریه ایجاد می‌شوند. در چنین شرایطی بیمارانی که به پلورال افیوژن مبتلا می‌شوند، علایمی چون تنگی نفس و یا ناراحتی و درد در قفسه سینه احساس می‌کنند. برای درمان این بیماری، معمولا مایع انباشته شده تخلیه شده و همچنین برای تشخیص دقیق‌تر و درمان بهتر مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

 

بیماری آمفیزم

بیماری آمفیزم هم مانند برونشیت مزمن، یک نوع COPD بوده که مشکلاتی را در ریه فرد مبتلا ایجاد کرده و موجب می‌گردد فرد بازدم راحت و یا عادی نداشته باشد. یکی از دلایل رایج بیماری آمفیزم سیگار کشیدن است. به خاطر این که دود سیگار تا حدی به کسیه‌های هوایی موجود در ریه آسیب می‌رساند که این کیسه‌ها دیگر قادر به ترمیم کردنشان نمی‌شوند. بیماری آمفیزم، در شرایط حاد، اکثرا موجب نارسایی تنفسی در فرد شده و بیمار بدون استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی قادر به نفس کشیدن نمی‌شود. متاسفانه هیچ درمانی برای بیماری آمفیزم وجود ندارد، اما افرادی که سیگار را ترک کرده و سبک زندگی‌شان را تغییر داده‌اند، توانسته‌اند تا حد چشمگیری بهبود پیدا کنند.

 

بیماری ذات‌‌الریه

حتم داریم شما هم باید نام بیماری ذات‌الریه را تا به حال شنیده باشید، چرا که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های تنفسی به شمار می‌آید. بیماری ذات‌الریه یک نوع عفونتیست که ممکن است ویروسی و یا باکتریایی و حتی قارچی باشد. بسته به شرایط فرد، مقاومت بدن و همچنین سیستم ایمنی او، بیماری ذات‌الریه می‌تواند بی‌خطر بوده و طی یک تا سه هفته کاملا بهبود بیابد و در شرایطی خاص هم بسیار شدید بوده و حتی زندگی فرد را تهدید کند. گفته می‌شود، افرادی که سیگار می‌کشند و یا مصرف دخانیات بالایی دارند، بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به بیماری ذات‌الریه هستند. چرا که این بیماری دقیقا کیسه‌های هوایی ریه را مورد هدف قرار می‌دهد. علایم این بیماری شامل تب و لرز، تنگی نفس، سرفه و… است. برای این بیماری واکسن هم وجود دارد که معمولا برای افراد بالای 65 سال تجویز می‌گردد.

 

بیماری سیستیک فیبروزیس و برونشکتازی

این بیماری یکی از مشکلاتیست که معمولا دلایل ژنتیکی داشته و با تولید مخاط چسبنده و غلیظ در فرد بیمار باعث مسدود شدن مجاری تنفسی شده و نفس کشیدن را برای بیمار بسیار سخت و دشوار می‌کند. بیماری سیستیک فیبروزیس معمولا در سن 2 سالگی قابل تشخیص باشد و مورد درمان قرار بگیرد. علائم این بیماری معمولا شامل سرفه‌های مزمن، کاهش رشد کودکان و همچنین عفونت‌های مکرر می‌شود. اگر این بیماری زود تشخیص داده نشود می‌تواند موجب بروز برونشکتازی شود که فرد اکثر دچار عفونت‌های مکرر در دستگاه تنفسی شده و احساس تنگی نفس و خس خس در ناحیه سینه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید