معرفی بیماری‌های قلبی

معرفی بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی در دنیا یکی از رایج‌ترین مریضی‌هاییست که هر فردی را در هر سنی، می‌تواند گرفتار کند. اما بحث قلب و عروق بسیار گسترده‌تر از این حرف‌ها بوده و می‌تواند شامل موارد بسیار متعدد و مختلفی باشد که ما قصد داریم در این مقاله به معرفی آن‌ها بپردازیم. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید، قبل از دوران کرونا، شایع‌ترین علت مرگ و میر به بیماری‌های قلبی تعلق می‌گرفت. این نشان از حساسیت بالای این بیماری بوده که باید توجه ویژه‌ای به آن شود. پس برای اطلاعات بیشتر در این باره، تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

بیماری نارسایی قلبی

بیماری نارسایی قلبی زمانی در فرد اتفاق می‌افتد که قلب نتواند کار پمپاژ کردن خون را به خوبی انجام بدهد. این موضوع بیشتر به دلیل عدم توانایی قلب برای منقبض شدن حاصل می‌گردد. بدین معنا که ماهیچه‌ی قلب نمی‌تواند به خوبی منقبض شده و سپس منبسط شود و از این طریق خون را به خوبی به تمام نقاط بدن پمپاژ کند. به همین دلیل نیاز اکسیژن بدن از طریق گردش خون به خوبی تامین نشده و مشکلات زیادی را برای فرد بیمار ایفا می‌کند. عوامل مختلفی در رخ دادن بیماری نارسایی قلبی وجود دارد که یکی از آن‌ها بیماری‌های عروق کرونر و یا فشار خون بالا است. بیماری نارسایی قلبی معمولا با گوش کردن به توصیه‌های پزشک معالج، ورزش کردن، تغییر سبک زندگی، تغذیه سالم و… کاملا قابل کنترل است.

بیماری‌های دریچه‌ای قلب

بیماری‌های دریچه‌ای قلب ممکن است کاملا متفاوت باشند، اما به طور کلی زمانی که دریچه‌ی قلب به خوبی به فعالیتش ادامه ندهد می‌تواند منجر به مشکلاتی شود که ما آن‌ها را به عنوان بیماری‌های دریچه‌ای قلب می‌شناسیم. برای مثال، بیماری پس زدن خون از دریچه زمانی رخ می‌دهد که دریچه قلب قادر نباشد به طور طبیعی بسته شود و به همین دلیل هم خون از دریچه نشت پیدا کرده و مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند. بیماری تنگی دریچه هم، زمانی رخ می‌دهد که دریچه‌های قلب نتواند به اندازه کافی و به شکل نرمال همیشگی‌اش باز شود و همین امر باعث می‌شود که خون نتواند به طور طبیعی از آن عبور کند. نوع دیگری از بیماری‌های دریچه‌ای وجود دارد که آن را پروپلاپس دریچه می‌نامند. در این حالت اعضای تشکیل دهنده‌ی دریچه قلب که به آن‌ها لت‌های دریچه گفته می‌شود، دچار مشکل می‌شوند.

سکته قلبی یا حمله قلبی

سکته یا حمله‌ی قلبی هم یکی از رایج‌ترین مشکلات قلب و عروق است که ممکن است برای افراد مختلفی رخ بدهد. معمولا افرادی که تغذیه سالم ندارد و دچار اضافه‌وزن مفرط هستند دچار چنین مشکلاتی می‌شوند. البته ممکن است فرد به طور استثناء دچار چنین مشکلاتی نبوده اما سکته کند! دلیل علمی سکته یا حمله قلبی ایجاد لخته خون در یکی از قسمت‌های قلب است که جریان گردش خون را قطع کرده و موجب غیر فعال شدن بخشی از قلب می‌گردد. در چنین شرایطی خون رسانی توسط قلب قطع شده و فرد دچار سکته‌ی قلبی می‌شود. با این که سکته قلبی برای اولین بار می‌تواند کاملا درمان شده و فرد به زندگی عادی باز گردد. اما این نشانگر سبک زندگی غلط اکثر افراد بوده که باید حتما تغییر پیدا کند. چرا که رها شدن از سکته‌های مجدد قلبی نمی‌تواند همیشه آسان باشد و شاید به قیمت جان فرد تمام شود.

اختلالات ریتم قلب (آریتمی)

همان‌طور که از نام این بیماری مشخص است، معمولا اختلالاتی در ضربان قلبم بیمار به وجود می‌آید که به آن آریتمی گفته می‌شود. در چنین شرایطی ضربان قلب فرد بیمار کاملا غیرطبیعی شده و از حالت نرمال خارج می‌شود. بسته به هر فرد و شرایط قلب و عروق  او، آریتمی هم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. برای مثال ممکن است برخی از افراد ضربان تند، کند و یا به طور کلی ضربان کاملا نامنظمی داشته باشند. این ضربان و یا ریتم نامنظم قلب می‌تواند راندمان کار قلب را تغییر داده و موجب اختلال در پمپاژ کردن خون شود. در چنین شرایطی، یعنی با بروز اختلالات جدی در پمپاژ کردن خون، نیازهای اساسی بدن توسط قلب تامین نشده و فرد دچار مشکلات متعددی می‌شود.

نارسایی دریچه میترال

معمولا افرادی که سریعا دچار احساس ضعف، از نفس افتادن و یا خستگی می‌شوند بیشتر دچار مشکل نارسایی دریچه میترال هستند. چرا که در این بیماری، دریچه میترال به خوبی کار نکرده و معمولا هنگام عدم کارکرد معمولی و خوب میترال رخ می‌دهد. در چنین شرایطی دریچه‌ی میترال به خوبی بسته نشده و مقداری خون به قلب برمی‌گردد. به همین دلیل هم، فردی که دچار مشکل نارسایی دریچه میترال است، اکثرا دچار کمبود نفس و سایر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم می‌شود.

نقص مادرزادی قلب

نقص مادرزادی قلب معمولا از همان ابتدای تولد در کودکان رخ می‌دهد. نقص مادرزادی قلب روی عملکرد قلب نوزاد تاثیر گذاشته و می‌تواند زندگی او را به طور کلی مختل کند. اما نقص مادرزادی قلب هم شامل سه نوع بیماری می‌شود که نوع اول آن بیماری سیانوتیک بوده که به دلیل نقص‌هایی در قلب اکسیژن‌رسانی کافی در بدن، به خاطر عدم پمپاژ قوی قلب، شکل نمی‌گیرد. نوع بعدی نقص انسداد بود که در این بیماری دهلیزهای قلب به طور نسبی و یا کامل بسته شده و جریان خون نمی‌تواند به خوبی از آن‌ها عبور کند. سومین مشکل در نقص مادرزادی قلب مربوط به نقص دیواره قلبی است که با ایجاد سوراخ بین بتن‌های قلب مشکلات زیادی را برای نوزاد به وجود می‌آورد.

آنژین

آنژین به خودی خود به عنوان یک بیماری شناخته نمی‌شود، اما موجب به وجود آمدن بیماری‌های عروق کرونر می‌شود. این مشکل به آنژین صدری هم معروف است و عمده‌ترین اختلالی که در فرد به وجود می‌آورد عدم رسیدن اکسیژن کافی به قلب است. این به خاطر بسته شدن عروق کرونر است که موجب می‌شود قلب دچار فقدان اکسیژن شود. در این شرایط فرد با درد شدید در قفسه سینه همراه می‌شود که بیشتر در ناحیه میان‌سینه چپ بوده که معمولا به بازوی سمت چپ هم انتقال پیدا می‌کند.

کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی معمولا به بیماری ماهیچه‌ای قلب معروف است که به دلیل مشکلات عضلانی قلب به وجود می‌آید. معمولا افرادی که به آریتمی یا نامنظم بودن ریتم ضربان قلب دچار هستند، کاردیومیوپاتی را تجربه می‌کنند، چرا که در چنین شرایطی قلب قادر به فراهم کردن جریان خون کافی و مناسب و ارسال آن به اعضای مختلف بدن نبوده و به همین دلیل هم بیمار دچار نارسایی قلب می‌شود. یکی از علایم رایج کاردیومیوپاتی در افراد، ورمِ اندام تحتانی، تنگی نفس، ریتم نامنظم قلب، احساس ضعف و خستگی، سرگیجه و… است.

چگونه از بیماری‌های قلبی جلوگیری کنیم؟

برخی از بیماری‌های قلبی مانند نقص مادرزادی قلب در کودکان می‌تواند کاملا اتفاقی در فرد رخ بدهد، اما بیشتر این بیماری‌ها قابل پیشگیری هستند و می‌توان جلوی آن‌ها را گرفت. گاهی اوقات برخی بیماری‌های حاد قلبی تنها با عمل باز قلب و در برخی شرایط حاد هم با پیوند قلب درمان می‌شوند که بسیار سخت، دردناک و هزینه‌بر هستند. پس زمانی که می‌شود با تغییر سبک زندگی جلوی اکثر بیماری‌های قلبی را گرفت، چرا این کار را نکرد. شاید برایتان جای سوال باشد که دقیقا باید چه کارهایی را انجام داد؟ ما رایج‌ترین و مفیدترین عادات و بایدها و نبایدها را برای داشتن قلبی سالم به شما خواهیم گفت:

·        سیگار و قلیان نکشید

·        از استرس دوری کنید

·        ورزش را فراموش نکنید

·        خواب کافی داشته باشید

·        غذاهای مضر را کنار بگذارید

·        از سبزیجات و میوه‌ها بیشتر استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید