نشانه‌های درگیر شدن ریه در بیماری کرونا

نشانه‌های درگیر شدن ریه در بیماری کرونا

زمانی که بیماری کرونا در سال 2019 کل جهان را غافلگیر کرد، هیچ‌کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد که یک ویروس میکروسکپی تا سال 2021 بتواند بازهم جان بسیاری از انسان‌ها را بگیرد. با اینکه پس از کشف اولین واکسن ضدکرونا، یک امید در دل مردم ایجاد شد که با واکسینه شدن، می‌توان جان سالم به در برد، اما بازهم چرخه بیماری کرونا در جهان قطع نشد. افراد زیادی حتی ممکن است با رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی هم، باز به این بیماری مبتلا شوند. اما همگی به خوبی می‌دانیم که تنها درگیر شدن ریه می‌تواند بسیار خطرناک بوده و منجر به مرگ شود. یعنی تا زمانی که ریه فرد بیمار مبتلا به کرونا درگیر نشود، تمام علائم می‌توانند با دارو بهبود پیدا کرده و به‌مرور زمان کاملا از بین بروند.

اما تنها موردی که اکثر مردم را پس از ابتلا به بیماری کرونا نگران می‌کند، درگیر شدن ریه است. به همین دلیل هم ممکن است اکثر افراد بلافاصله پس از مبتلا شدن به بیماری کرونا، به نزدیک‌ترین بیمارستان برای تست سی‌ تی ‌اسکن ریه مراجعه کنند. در چنین شرایطی معمولا توصیه دکترها و متخصصین پرهیز از انجام سی تی اسکن‌های بیش از حد است. چرا که قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه‌ی سی تی اسکن، برای سلامت انسان خوب نبوده و باید به موقع و به مقدار انجام شود. معمولا توصیه دکترها انجام سی تی اسکن در هفته دوم بیماری است. چرا که اصولا ریه فرد، در هفته‌ی اول درگیر نمی‌شود. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توان پی به درگیر شدن ریه برد، علائمیست که بیماران مبتلا به کرونا دارند. ما در این مقاله قصد داریم راجع به نشانه‌های درگیر شدن ریه در بیماری کرونا توضیح بدهیم. پس برای اطلاعات بیشتر، حتما تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

تب کردن مکرر

همان‌طور که می‌دانید تب کردن یکی از علائم کاملا عادی و رایج بیماری کرونا است. اما مهم‌ترین مسئله‌ای که در اینجا وجود دارد این است که چنین علائمی تا چند روز ادامه‌دار باشد. اصولا تب و یا سایر علائم باید پس از مصرف دارو و ویتامین‌ها کمی بهتر شوند. یعنی در حالت عادی، زمانی که بیمار شروع به مصرف داروها و ویتامین‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدنش می‌کند، باید درجه تب و یا دمای بدنش هم با کاهش تدریجی روبه‌رو شود. اما پزشک‌ها، در افرادی که حتی با مصرف دارو هم میزان تب‌شان پایین نمی‌آید، احتمال درگیر شد ریه‌شان را بسیار بالاتر می‌دانند.

در چنین شرایطی توصیه پزشک‌ها انجام آزمایش سی تی اسکن ریه برای اطمینان حاصل کردن از وضعیت آن است. چرا که فقط از طریق این آزمایش می‌توان به‌طور کامل از وضعیت ریه و سالم بودن آن اطمینان حاصل نمود. درنتیجه، اگر پس از چند روز مصرف دارو و ویتامین، دمای بدن و یا درجه تب‌تان پایین نیامد، حتما برای انجام آزمایش‌های بیشتر بر روی ریه‌تان، به مراکز درمانی و پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بدتر شدن سرفه و تنگی نفس

مانند تب، سرفه و تنگی نفس هم، یکی از علائم بیماری کرونا است. اما این علائم هم باید پس از چند روز، با مصرف دارو و تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش پیدا کنند. به عقیده‌ی پزشک‌ها، زمانی که سرفه و یا تنگی نفس در بیمار، پس از چند روز بهبود پیدا نکرده و یا بدتر می‌شود، احتمال اینکه ریه او هم درگیر شده باشد، بسیار زیاد است. در چنین شرایطی، انجام هرچه سریع‌تر سی تی اسکن ریه به بیمار توصیه می‌گردد. اما معمولا بیشتر افرادی که این وضعیت را تجربه می‌کنند، ریه‌شان درگیر شده و در بیمارستان بستری می‌شوند.

ضعف شدید بدن

احساس ضعف شدید در بدن هم یکی از علائم رایج بیماری کرونا است. اما مانند مواردی که در بالا ذکر کردیم، باید این مشکل هم با مصرف دارو برطرف شود. اگر ضعف شدید در بدن، حتی پس از مصرف دارو هم کاهش پیدا نکند، احتمال درگیر شدن ریه بیمار هم بسیار بالاتر می‌رود. چرا که این موضوع نشانگر پیشرفت کردن ویروس در بدن بوده و باید سریعا اقدامات لازم بعدی هم انجام شود. اولین اقدامی که بیمار با خوب نشدن علائمش باید انجام بدهد، مراجعه به یکی از مراکز درمانی و پزشک متخصص است.

احساس سنگینی و درد در ناحیه قفسه سینه

علائم ویروس کرونا در هر فردی ممکن است بسیار عجیب باشد. یعنی فردی ممکن است فقط چند روز تب، سردرد، بدن‌درد و… را تجربه کرده و اما پس از چند روز تمام علائمش به تدریج ناپدید شده و به حالت عادی اولیه‌اش بازگردد. ولی در فردی دیگر ممکن است چنین اتفاقی نیفتاده و اولین علائم احساس سنگینی و درد شدید در ناحیه قفسه سینه باشد. ممکن است افراد زیادی چنین چیزی را به‌منزله بیماری قلبی تلقی کنند، اما این موضوع می‌تواند یکی از نشانه‌های درگیر شدن ریه توسط بیماری کرونا باشد که باید هر چه زودتر با مراجعه به مراکز درمانی و انجام سی تی اسکن ریه، وضعیت آن مشخص گردد.

کبود شدن لب‌ها و سر انگشتان

یکی از علائم درگیر شدن ریه کبود شدن لب‌ها و سرانگشتان است. چرا که وظیفه اصلی ریه تامین اکسیژن و انتقال آن به تمام نقاط بدن است. زمانی که ریه درگیر می‌شود، نمی‌تواند اکسیژن بدن را به خوبی تامین کند، به همین دلیل هم علائمی نظیر کبود شدن لب‌ها و یا سر انگشتان اتفاق می‌افتد. اکسیژن فقط برای قلب و یا ارگان‌های داخلی بدن حیاتی نبوده و روی پوست و ظاهر انسان هم تاثیرات بسزایی دارد. زمانی که سطح اکسیژن به‌شدت افت کند، چنین علائمی در بدن پدیدار می‌شود که نشان از درگیر شدن ریه است.

کاهش سطح اکسیژن خون

با اینکه علائم بالا از اصلی‌ترین نشانه‌های درگیر شدن ریه در بیماری کرونا هستند، اما یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای این که آیا ریه درگیر شده است یا نه، آزمایش سطح اکسیژن خون است. این کار را می‌توان به راحتی توسط دستگاه پالس ‌اکسیمتر انجام داد. فقط کافیست که این دستگاه را روی انگشت خود قرار بدهید تا دستگاه میزان سطح اکسیژن خونتان را اندازه‌گیری کند. اگر سطح اکسیژن خون بسیار کم باشد، به معنای درگیر شدن ریه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید