ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) در کودکان و نوزادان

ویروس سین سیشیال تنفسی

ویروس سین سیشیال تنفسی (Respiratory Syncytial Virus ) عامل ایجاد بسیاری از عفونت های مجاری تنفسی در نوزادان و کودکان نوپا است. گزارش ها نشان می دهد کودکان تا 2 سالگی بیشتر به این ویروس مبتلا می شوند. البته در اغلب موارد بیماری سین سیشیال تنفسی (RSV) منجر به بروز بیماری های جدی در سیستم تنفسی نمی شود و در حالت خفیف نیاز به درمان خاصی هم نیست.

در موارد شدید بیماری سین سیشیال تنفسی (RSV) نیاز به درمان های پزشکی و دارویی دارد. درمان به موقع بیماری جهت پیشگیری از سینه پهلو، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی توصیه می شود. ایمن سازی کودکان در برابر ویروس سین سیشیال تنفسی در عمل امکان پذیر نیست زیرا ویروس در انواع مختلفی وجود دارد. بنابر این امکان ابتلا مجدد کودک در طی یک سال وجود دارد.

دلایل ابتلا به ویروس سین سیشیال تنفسی

دلیل اصلی ابتلا به بیماری، ورود ویروس در بدن نوزادان و کودکان است. ویروس می تواند از طریق غذا یا نوشیدنی مشترک، عطسه و سرفه به کودکی دیگر منتقل شود. کودکان زیر 6 ماه مستعد ابتلا به ویروس سین سیشیال تنفسی هستند. بنابر این قرار گرفتن کودک در مکان های شلوغ می تواند ریسک ابتلا به بیماری را افزایش دهد. نوزادان نارس که مبتلا به مشکلات مادرزادی قلب و ریه هستند، بیش از دگر نوزادان به این بیماری مبتلا می شوند. به طور کلی سیستم ایمنی ضعیف احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

علائم بیماری سین سیشیال تنفسی

علائم بیماری سین سیشیال تنفسی

پس از ورود ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) به بدن در حدود 4 تا 6 روز طول می کشد تا نشانه های بیماری در نوزاد دیده شود. این بیماری در روزهای اول با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود زیرا بینی، گلو، چشم ها و ریه را درگیر می کند. برخی از علائم شایع در این بیماری تنفسی عبارتند از:

  • آبریزش و گرفتگی بینی
  • بی‌اشتهایی و کم انرژی بودن کودک
  • تب و گلو درد
  • سردرد خفیف
  • سرفه کردن
  • خس خس سینه
  • عصبی بودن کودک

درمان ویروس سین سیشیال تنفسی

ویروس بین ماهیچه های قفسه سینه و پوست بین دنده ها به سرعت منتشر می شود و بیمار را دچار مشکلات تنفسی می کند. نوزادانی که نارس به دنیا آمده اند تا درمان کامل بیماری در بیمارستان بستری می شوند. در صورت عدم درمان عفونت های مکرر در بدن کودک از جمله عفونت گوش میانی دیده می شود.

پنومونی و برونشیت از دیگر عوارض این بیماری است که در صورت عدم درمان بروز می کند. چنانچه پروسه درمان کامل نشود، امکان ابتلای بیمار به آسم در سال های بعد وجود دارد. با نمونه برداری از مخاط بینی می توان ویروس سین سیشیال تنفسی را در بدن تشخیص داد.

درمان دارویی با آنتی بیوتیک و تب بر توسط پزشک انجام می شود. برای جلوگیری از کم آبی بدن، دادن مایعات زیاد به نوزاد توصیه می شود. چنانچه کودک قادر به خوردن شیر و مایعات نباشد تزریق سرم یا گذاشتن لوله تغذیه در بیمارستان انجام می شود. در غیر این صورت نیازی به بستری کردن بیمار نمی باشد.

در بیمارستان برای بهبود تنفس بیمار از دستگاه تنفس مصنوعی، اکسیژن ساز، ماسک اکسیژن و چادر اکسیژن در نوزادان استفاده می شود. در موارد شدید بیماری برای از بین بردن ویروس سین سیشیال تنفسی ، تزریقات وریدی انجام می شود. در صورتی که کودک دچار خس خس سینه شده و سیستم تنفسی دچار مشکل شده باشد لازم است تا نوزاد در بیمارستان بستری شود.

دیدگاهتان را بنویسید