اکسیژن درمانی با چادر اکسیژن

چادر اکسیژن چیست؟

اکسیژن درمانی با چادر اکسیژن یکی از شیوه های معمول در بیماران با مشکلات تنفسی است که در مراکز درمانی از ان استفاده می شود. انتقال اکسیژن با غلظت بالاتر، به اندام تنفسی بیمار از موارد اورژانسی پزشکی است که در طول عمر بیمار تاثیر دارد. در افراد سالم ریه ها بخشی از اندام تنفسی هستند که در جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن نقش کلیدی دارند. هنگامی که ریه ها کارایی خود را از دست می دهند، تامین اکسیژن مورد نیاز بیمار با استفاده از تجهیزات پزشکی الزامی می شود. دستگاه اکسیژن ساز قادر به تامین اکسیژن با غلظت بیش از 90 درصد است که نیاز بیماران تنفسی و مزمن به کمبود اکسیژن را برطرف می کند. به طور معمول اکسیژن از این طرق به بیمار انتقال داده می شود:

  • کانولای بینی
  • کانتربینی
  • ماسک ساده
  • ماسک ونچوری(Venturi Mask)
  • نیولایزر
  • چادر اکسیژن

چادر اکسیژن چیست؟

چادرهای اکسیژن در داخل و خارج از بیمارستان برای افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند، استفاده می شود. حتی کوهنوردان در ارتفاعات بالاتر از این وسیله کاربردی کمک می گیرند. چادر اکسیژن(Oxygen tent) می تواند بخشی از بدن بیمار و یا کل آن را فرا بگیرد. به طور معمول این وسیله از مواد پلاستیکی ساخته شده و از بالای تخت تا تشک را به خوبی می پوشاند. چادرهای اکسیژن اغلب دارای یک سوراخ برای ورود اکسیژن بوده و با زیپ باز و بسته می شوند. کاربرد اصلی چادر اکسیژن برای کوکان و نوزادانی است که با مشکل تنفسی مواجه هستند . برخی از چادرهای اکسیژن قابلیت نصب روی تخت و گهواره نوزادان را نیز دارند که زیر تشک نوزاد قرار می گیرند.

کنترل رطوبت درون چادر اکسیژن یکی از مزایای استفاده از آن است. پزشک معالج دوز مناسب و مدت زمان استفاده از چادر را برای بیمار مشخص می کند. در نظر داشته باشید که اکسیژن رسانی به بیمار همانند تجویز دارو یک کار پزشکی است. برای افرادی که قادر به تنفس در شرایط معمول نیستند، اکسیژن غلیظ شده یک داروی پزشکی است. بنابر این استفاده از چادرهای اکسیژن پزشکی تحت نظر پزشک بوده و در موارد غیر پزشکی نباید استفاده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید