کاهش تهوع بعد از جراحی با اکسیژن تراپی

کاهش تهوع بعد از جراحی

تهواع بعد از عمل جراحی یک مشکل شایع است که در بین 20 تا 70 درصد از جراحی ها دیده می شود. به طور معمول برای کاهش تهوع بعد از جراحی ، داروهای ضد تهوع استفاده می شود. این عارضه در جراحی های عمومی و تخصصی دیده می شود. شدت و میزان استفراغ در همه بیماران یکسان نیست. پزشکان تحقیقاتی را برای کاهش نرخ مبتلایان به تهوع و استفراغ ناشی از اعمال جراحی انجام داده اند. هدف از این تحقیقات یافتن راهی جهت بهبود حال عمومی بیمار پس از عمل جراحی است.

عوامل تاثیرگذار در تهوع بعد از جراحی

عوامل زیادی موجب بروز حالت تهوع در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند می شود. چاقی و اضافه وزن، سن بیمار، جنسیت، اضطراب شدید قبل از عمل جراحی، داروهای بیهوشی و … می توانند منجر به تهواع و استفراغ بعد از عمل جراحی شوند. پزشکان تمهیداتی را برای کاهش تهوع بعد از جراحی به کار می برند ولی راه حل قطعی این عارضه هنوز شناخته نشده است. استفاده از داروهای ضد تهوع عوارضی را در بیمار به وجود می آورد. استفاده از روش های درمانی کم عارضه تر و کم هزینه تر در این زمینه بسیار ضروری است.

روش های کاهش تهوع بعد از جراحی

روش های کاهش تهوع بعد از جراحی

استفاده از داروهای ضد تهوع رایج ترین شیوه جلوگیری از استفراغ پس از اعمال جراحی است. در 24 ساعت اولیه بعد از جراحی شدت تهوع بیماران بیشتر است و به مرور تهوع کاهش پیدا می کند. طی مطالعات انجام شده به نظر می رسد استفاده از اکسیژن تراپی در حین جراحی روش موثرتری در کاهش تهوع پس از جراحی باشد.

در طی یک بررسی آکادمیک بیمارانی که اکسیژن اضافی حین عمل جراحی دریافت کرده بودند در مقایسه با دیگر بیماران حال عمومی بهتری داشتند.در این مطالعه بیماران به دو گروه تقسیم شدند گروه اول به صورت استاندارد بعد از بیهوشی اکسیژن دریافت کردند این اکسیژن 30 درصد و در حد نرمال بوده است. گروه دوم پس از بیهوشی با دریافت اکسیژن 100 درصد تحت اکسیژن تراپی خالص قرار گرفتند.

هدف از این بررسی تحقیق روی کاهش تهوع بعد از جراحی با استفاده از اکسیژن درمانی می باشد. اکسیژن تراپی با استفاده از ماسک اکسیژن و روش های متداول در اتاق عمل انجام شده است. میزان تهوع و استفراغ همه بیماران در این بررسی به مدت 24 ساعت پس از جراحی ثبت شد. نتیجه نشان دهنده تاثیر مثبت اکسیژن اضافی در کاهش تهوع بعد از جراحی است.

نتیجه این تحقیقات نویدبخش تحولی بزرگ در علم پزشکی است. بیمارانی که در حین عمل جراحی از اکسیژن تراپی استفاده کرده اند و به آنان اکسیژن خالص 100 درصد داده شده، حدود 30 درصد دچار تهوع و استفراع شدند. این درحالی است که گروهی که اکسیژن 30 درصد را دریافت کرده بودند بیش از 63 درصد دچار تهوع و استفراغ شدند. کاهش تهوع بعد از جراحی در گروهی که تحت اکسیژن درمانی قرار گرفته اند بسیار مشهود است.

نکته:

اکسیژن پلاس در مراکز درمانی و بیمارستان ها برای مصارف پزشکی و اکسیژن رسانی به بیمار استفاده می شود. میزان اکسیژن مورد نیاز بیمار توسط پزشک مشخص می شود. در صورت استفاده بیش از حد، خطر مسمومیت با اکسیژن بیمار را تهدید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید