نشانه‌های هشداردهنده کمبود اکسیژن در خون

کمبود اکسیژن در خون

تنفس یک فعالیت خود به خودی و غیرارادی است که برای ادامه حیات انسان و دیگر جانداران در بدن صورت می گیرد. تنفس طبیعی ترین راه برای انتقال اکسیژن به اندام های داخلی است. اکسیژن ماده ای حیاتی برای بقای موجودات زنده است که از طریق گردش خون به اندام های داخلی، عضلات و بافت های بدن راه می یابد. کمبود اکسیژن در خون عارضه ای است که در اثر اشکال در سیستم تنفسی و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD ) بیشتر دیده می شود. برخی از شایع ترین نشانه های کمبود اکسیژن در خون عبارتند از:

ضعف عمومی بدن

کمبود اکسیژن در خون موجب احساس ضعف و گاهی سرگیجه شده و تاری دید موقت را به همراه دارد. عضلات برای سوخت و ساز نیاز به اکسیژن داشته و سطوح پایین اکسیژن در حالت مزمن، تاثیر مخربی بر عضلات دارد. در چنین حالتی ضعف عضلانی توام با تنگی نفس می باشد. بیمارانی که نمی توانند اکسیژن کافی را از طریق ریه ها دریافت کنند به‌مرور دچار کمبود اکسیژن در خون شده و دچار خستگی دائمی می شوند. در چنین حالتی مراجعه به پزشک و اکسیژن درمانی با دستگاه اکسیژن ساز توصیه شده است.

کمبود اکسیژن در خون و ضربان قلب

کمبود اکسیژن در بدن ضربان قلب را افزایش می دهد. تلاش مضاعف قلب برای انتقال خون و اکسیژن به بخش های دیگر بدن، علت اصلی تپش قلب در بیمارانی است که اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. افزایش ضربان قلب با کمبود اکسیژن یک مشکل جدی است که می تواند همراه با تنگی نفس و علائم اضطراب همراه باشد. افراد بیمار حتی در حالت استراحت و بدون انجام فعالیت سنگین نیز، حالت هایی از تپش قبل شدید و تنگی نفس را تجربه می کند. دستگاه اکسیژن ساز خانگی می تواند اکسیژن مورد نیاز بیماران تنفسی را با غلظت مناسب فراهم کند.

سردرد و مشکلات مغزی

سردرد و سرگیجه می توانند نشانه هایی از کمبود اکسیژن در خون باشند ولی چنانچه سردرد توام با عدم تمرکز و ناهماهنگی اعضای بدن باشد، امکان درگیر شدن سیستم عصبی و مغزی نیز بیشتر می شود. بدون اکسیژن کافی در ریه ها، عملکرد مناسب اعضای داخلی با اشکال مواجه شده و سموم در جریان خون افزایش پیدا می کند. سردردهای عروقی اغلب ارتباط نزدیکی با کمبود اکسیژن و جمع شدن سموم در خون دارند. برای جلوگیری از آسیب مغزی باید اکسیژن رسانی به بیمار تحت نظر پزشک با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید