شایع ترین علائم کم خونی کدام است؟

علائم کم خونی چیست؟

فقر آهن اصلی ترین علت کم خونی در ایران است. کمبود اهن در بدن منجر به کاهش هموگلوبین خون می شود. به این ترتیب اکسیژن کافی در اختیار سلول های قرمز قرار نمی گیرد و فرد به مرور کم خونی را تجربه می کند. اختلالات روده و عدم جذب آهن، جراحی، زایمان، آسیب های شدید بدنی و جراحت می توانند کم خونی را ایجاد کنند. علائم کم خونی در ابتدا چندان احساس نمی شود ولی به مرور فرد بیمار را با مشکلات جدی روبرو می کند.

خوردن چیزهای عجیب از علائم کم خونی

کاهش اکسیژن در خون موجب می شود تا فرد دچار خستگی و ضعف دائمی شود. اما مشکل وثتی جدی می شود که فرد تمایل به خوردن مواد عجیب و غیر خوراکی پیدا می کند! خاک، گچ، مهر و … توسط فرد مبتلا بلعیده می شود. برخی از علائم ناشناخته نظیر سندرم پیکا در همه چیزخواری نقش دارند ولی دریافت مکمل آهن در اغلب موارد منجر به بهبود بیماری می شود.

تنگی نفس در کم خونی

یکی از علائم کم خونی نفس تنگی است که گاه با دیگر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. برای مثال بیماران قلبی، ریوی، تنفسی، تنگی نفس را تجربه می کنند. برخی از بیمارانی که تحت درمان با اکسیژن پر فشار هستند و یا از دستگاه اکسیژن ساز خانگی استفاده می کنند، دچار حملات تنگی نفس می شوند. اما تنگی نفس ناشی از کم خونی اغلب در طول تمرینات ورزشی و یا حرکات بدنی و حتی بالا رفتن از پله ها ایجاد می شود.

علائم کم خونیدرد قفسه سینه از علائم کم خونی

درد در قفسه سینه را جدی بگیرید. این درد می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی و یا حتی علائم سکته قلبی باشد. البته درد قفسه سینه ناشی از عدم هموگلوبین کافی و در نتیجه اکسیزن کافی نیز رخ می دهد. این عارضه در کم خونی های شدید که تحت درمان پزشکی نیستند، بیشتر دیده می شود. چنانچه در این مرحله کم خونی مداوا نشود بیمار در خطر سکته قلبی قرار می گیرد.

ناخن های قاشقی

تغییر شکل و شکستگی ناخن ها ازعلائم کم خونی است که گاهی نادیده گرفته می شود. فقر آهن انحنای طبیعی ناخن ها را تغییر داده و روی ناخن شیارهای عمودی ایجاد می شود. سلول های ناخن برای رشد و تنفس به اکسیزن نیاز دارند و این اکسیژن از طریق خون دریافت می شود. ناخن های قاشقی یک هشدار جدی برای درمان کم خونی است.

سوزن سوزن شدن پاها

سندرم پای بیقرار همراه با سوزن سوزن شدن پاها بروز می کند که ارتباطی به کم خونی ندارد. حرکت دادن پاها در خواب و احساس ناخوشایند در پا می تواند از علائم کم خونی و فقر آهن بدن باشد. کاهش جریان خون در پاها عامل بروز این مشکل است که به همراه احساس سردی در دست و پا بروز می کند.

علام کم خونی عمومی

هر گونه احساس سبکی سر، سر گیجه و یا سردرد می توان نشان دهنده کم خونی و کاهش اکسیژن مغز باشد. تپش قلب برای جریان خون سریع تر و افزایش سطح اکسیژن بروز می کند. وقتی قلب و مغز اکسیژن کافی را دریافت نکند، پوست دچار رنگ پریدگی می شود. درمان سریع پزشکی برای پیشگیری، درمان و جلوگیری از پیشرفت کم خونی توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید