درمان بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز

بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز

بیماری های تنفسی شایع اغلب در اثر عفونت ریه، آلودگی های محیطی، نقص در سیستم ایمنی و مشکلات ژنتیک بروز می کنند. بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز یکی از اختلالات ژنتیکی شایع است که سیستم تنفس بیمار را درگیر می کند. با توجه به اینکه جهش ژنتیکی عامل به وجود آورنده بیماری است، پیشگیری از آن تخصصی تر می شود. درمان های جدید پزشکی توانسته تا حدود زیادی از مشکلات تنفسی و جسمی مبتلایان به بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز کم کند. هدف از درمان، فراهم آوردن شرایط زندگی مناسب تر برای مبتلایان به این نقص ژنتیکی است.

علائم بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز چیست؟

با توجه به شدت بیماری، علائم آن در افراد متفاوت است اما همیشه نشانه هایی از مشکل تنفسی در فرد مبتلا دیده می شود. سرفه های خلط دار، مشکل اضافه وزن، مدفوع بد بو از علائم جانبی این بیماری است اما مشکل اصلی بروز عفونت های ریوی در کودک است که نگرانی هایی را به وجود می آورد. این بیماری با سندرم زجر تنفسی نوزادان تفاوت دارد.

در بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز مخاط بسیار چسبنده شده و لوله های تنفسی را مسدود می کند. این امر نه تنها تنفس بیمار را با مشکل روبرو می کند بلکه موجب می شود تا باکتری ها در لوله های تنفسی جمع شده و تورم ایجاد کند. با مختل شدن چرخه تنفسی، باکتری ها ریه فرد را عفونی می کنند و این عمل در طول زندگی فرد بارها تکرار می شود.

بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز علاوه بر ریه روی دستگاه گوارش کودک نیز اثرات سوء می گذارد. مخاط می توانند موجب انسداد کانال های لوزالمعده شوند و ترشح آنزیم های هضم را با مشکل مواجه کنند. این امر روند جذب املاح مورد نیاز بدن را مختل کرده و اثرات ناخوشایندی بر رشد کودک دارد.

درمان بیماری ریوی کیستیک فیبروزیزتشخیص بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز

از آنجایی که ژن ها عامل به وجود آورنده بیماری هستند، ساده ترین راه تشخیص تست ژنتیک است. در صورت مشکوک بودن کودک به جهش ژنتیکی للازم است تا آزمایش خون برای بررسی عملکرد لوزالمعده انجام شود. آزمایش خون می تواند وجود عفونت در اندام ها را مشخص کند.

تست تعریق یکی دیگر از روش های تشخیص بیماری است که با تحریک الکتریکی پوست انجام می شود. این تست میزان کلرید در عرق را می سنجد و برای کودک درد و دشواری به وجود نمی آورد.

یک آزمایش ساده برای تشخیص بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز استفاده از پرتو می باشد. با رادیوگرافی از قفسه سینه وضعیت اندام های داخلی، بافت ها و استخوان ها بررسی می شود.

تست عملکرد ریه و اندازه گیری توانایی ریه به همراه تست خلط و بررسی مدفوع نیز می تواند به پزشک معالج در تشخیص شدت بیماری کمک کند.

درمان بیماری ریوی کیستیک فیبروزیز

پس از تشخیص بیماری در کودک، پروسه درمان شروع می شود. دارو درمانی و مشخص کردن دوز مناسب دارو در همان روزهای اول قابل انجام است. برای کنترل عفونت استفاده از آنتی بیوتیک ها ضروری است و داروهای ضد التهاب می تواند تورم را کاهش دهد. معاینات دوره ای به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری کردن کودک در مراکز درمانی نیست. در صورت تجویز پزشک و با توجه به شدت بیماری، از اکسیژن تراپی استفاده می شود.

تکنیک های ورزش درمانی در جلوگیری از عود مکرر عفونت و رقیق کردن مخاط غلیظ تاثیرات مثبت دارد. با تغییر سبک زندگی کودک، بازی درمانی و تمرین تنفس به همراه مراقبت های پزشکی می توان تا حدود زیادی از اثرات مخرب بیماری کم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید