سرفه های خطرناک از چه بیماری جدی خبر می دهند؟

سرفه های خطرناک

سرفه به تنهایی یک بیماری نیست ولی می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی در بدن باشد. اغلب سرفه ها ناشی از آلرژی، ریفلاکس معده، آسم و یا حتی یک سرماخوردگی ساده هستند و نیاز به درمان ویژه ای ندارند. اما برخی از سرفه ها نشانه ای از یک بیماری خطرناک در بدن هستند که باید خیلی زود مداوا شوند. معمولا علائم سرفه های خطرناک شدیدتر است و بیش از دو هفته نیز طول می کشد. اگر به سرفه های شدید مبتلا هستید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. سرفه می تواند علائم برخی از بیماری های خطرناک باشد از جمله:

سیاه سرفه

یکی از شایع ترین سرفه های خطرناک مربوط به بیماری سیاه سرفه است. علائم این بیماری در ابتدا شبیه به سرماخوردگی است و با سرفه خفیف، آبریزش بینی و تب همراه است. اما در فاصله کوتاهی بین یک تا دو هفته سرفه های شدید بروز می کند. این سرفه ها همراه با صدای بلند بوده و نفس کشیدن را برای بیمار دشوار می کند. با یک آزمایش خون ساده و عکسبرداری از قفسه سینه می تواندوجود سیاه سرفه را تشخیص داد و درمان با آنتی بیوتیک را در بیمار شروع کرد.

سرفه های خطرناک در سرطان ریه

سرفه های خشک و بدون علت که شب ها شدیدتر می شود، باید توسط پزشک بررسی شود. در بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان ریه، سرفه های شدید علت اصلی مراجعه به پزشک است. همه سرفه ها نشانه ای از سرطان ریه نیستند ولی بهتر است احتمال این بیماری را نادیده نگیریم. افراد سیگاری و در معرض دخانیات بیش از سایر افراد ریسک ابتلا به بیماری را دارند.

سرفه های خشک در ذات الریه

اگر علائم سرماخوردگی در یک فرد دیده شود و پس از 10 روز هنوز سرفه های خشک ادامه داشته باشد، احتمال ابتلا به ذات الریه وجود دارد. درد قفسه سینه، خلط خونی یا چسبناک به رنگ زرد یا سبز، تب بیش از 38.8 درجه و مشکل تنفس از علائم مشکوک در ذات الریه هستند. سرفه های خطرناک در ذات الریه به سادگی با جوشانده های خانگی بهبود پیدا نمی کنند. درمان دارویی با آنتی بیوتیک بهترین شیوه مهار بیماری است.

سرفه های خطرناک کدامند؟

انسداد مزمن ریوی

سرفه های خطرناک می تواند یکی از نشانه های بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)باشد. این بیماری در سیگاری ها بیشتر دیده می شود و یکی از تبعات مصرف دخانیات در دراز مدت است. التهاب لوله های برونش و یا آمفیزم در انتهای ریه ها نفس کشیدن را سخت کرده و سرفه های پی در پی را به همراه دارد. در مواقع حاد بیماردر مراکز درمانی بستری شده و تحت درمان با دستگاه اکسیژن ساز قرار می گیرد.

سرفه های خطرناک سل

گرچه شیوع بیماری سل چندان زیاد نیست ولی کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند یا سابقه ابتلا به بیماری های زمینه ای دارند، ریسک بیشتری برای ابتلا به سل ریوی دارند. سرفه های خطرناک سل معمولا بیش از سه هفته طول می کشد و همراه با درد قفسه سینه، تب، خستگی، تعریق شبانه، کاهش وزن و حتی بالا آوردن خون است. با یک تست ساده پوست یا خون می توان وجود بیماری سل در افراد را تشخیص داد.

دیدگاهتان را بنویسید