روش‌های ساده درمان بیماری‌های تنفسی

روش‌های ساده درمان بیماری‌های تنفسی

بیماری‌های تنفسی تعداد بسیاری وجود دارند. حتی میزان شدت بیماری‌های تنفسی هم، با یکدیگر کاملا متفاوت است. یعنی ممکن است برخی از افراد دچار یکی از بیماری‌های تنفسی حاد شده و افرادی دیگر هم در کمترین زمان ممکن بهبود پیدا کنند. ما در این باره، یک مقاله‌ی مجزا راجع به انواع بیماری‌های تنفسی تهیه کرده‌ایم که می‌توانید از اینجا، آن را مطالعه کنید. اما برخی از بیماری‌های تنفسی که چندان حاد نیستند، می‌توانند به روش‌های ساده درمان شوند. مواردی که در این مقاله معرفی خواهیم کرد می‌تواند در روند درمان بیماری‌های تنفسی، بسیار اثربخش باشد. پس برای اطلاعات بیشتر، با ما همراه باشید.

 

تنفس عمیق

تنفس عمیق خواص بسیار زیادی دارد. از اکسیژن‌رسانی به مغز گرفته تا رفع استرس و…، همگی از خواص تنفس عمیق هستند. اما یکی از مهم‌ترین مزایای تنفس عمیق پاکسازی ریه‌ها است. چرا که تنفس عمیق باعث خروج تمام ناخالصی‌های جمع شده در ریه می‌شود و آن را پاکسازی می‌کند. فقط روزی نیم ساعت نفس عمیق بکشید تا ریه‌هایتان به روش کاملا طبیعی درمان شود. شما می‌توانید این کار را به همراه مدیتیشن و یا یوگا انجام بدهید.

 

تصفیه هوای خانه

باید در نظر داشته باشید که درمان بیماری‌های تنفسی، نیاز مبرم به اکسیژن خالص دارد. بسیاری از افراد این کار را توسط دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی تامین می‌کنند و برخی دیگر هم ترجیحا از روش‌های ساده استفاده می‌کنند. روش‌هایی مانند استفاده از گل و گیاه در خانه که باعث تولید اکسیژن بیشتری در محیط شده و می‌تواند وضع ریه‌تان را بهبود بخشیده و باعث درمان بیماری تنفسی‌تان شود.

 

محیط مناسب

محیطی که در آن زندگی و یا کار می‌کنید، می‌تواند نقش موثری در درمان بیماری‌ تنفسی‌تان داشته باشد. اگر در محیطی کار می‌کنید که افراد سیگاری زیادی مشغول به کار هستند و یا محیط آنجا فضای آلوده‌ای دارد، باید حتما فکری به حال این قضیه بکنید. محیط زندگی‌تان هم باید به دور از دود سیگار و… باشد. تا جایی که امکان داشته باشد، سعی کنید هر روز به مدت چند دقیقه پنجره اتاقتان را باز گذاشته و اکسیژن کافی را از طریق هوای طبیعی دریافت کنید.

 

ترک کردن سیگار و دخانیات

اگر سیگار و یا قلیان می‌کشید، باید بدانید که نه تنها بیماری تنفسی‌تان بهتر نخواهد شد، بلکه ممکن است وضع کنونی‌تان هم بدتر شود. ممکن است با خودتان فکر کنید که داروهای تجویزشده، حالتان را بهتر خواهد کرد و روزی یک نخ سیگار هیچ تاثیر منفی ندارد. اما باید به شما بگوییم که این تفکر کاملا اشتباه است. اگر می‌خواهید یک بار برای همیشه بیماری‌تان درمان شود، باید همین الان مصرف سیگار و دخانیات را ترک کنید.

 

استفاده از اکالیپتوس

اکالیپتوس خواص بسیار زیادی دارد، چرا که هم برای سرماخوردگی بسیار مناسب است و هم درمان ریه و دستگاه تنفسی محسوب می‌شود. بخور اکالیپتوس می‌تواند به پاکسازی ریه کمک کرده و بیماری‌های تنفسی را درمان کند. این گیاه معجزه‌گر دارای ترکیبات خلط‌آور بوده که سموم ریه را به طور باورنکردنی پاکسازی می‌کند. اکالیپتوس همچنین برای کیپ شدن بینی، سرفه، تب، تنگی نفس و حتی روماتیسم هم بسیار مفید است. اگر خود گیاه اکالیپتوس را نتوانستید پیدا کنید، می‌توانید از روغن آن برای بخور دادن استفاده کنید. پس از چند بار استفاده از آن، خودتان متوجه تغییرات شگفت‌انگیزش خواهید شد.

 

مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها، رادیکال‌های آزادی که باعث تخریب سلول‌های سالم بدن می‌شوند را به خوبی دفع می‌کنند. مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها بهترین روش برای سم‌زدایی ریه‌ها و دیگر ارگان‌های بدن است. کسانی که مصرف آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند، نه تنها ریه سالم‌تری دارند، بلکه سایر ارگان‌های بدنشان هم بسیار مقاوم‌تر است.

 

تنفس صحیح و درست

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که ممکن است تنفستان اشتباه باشد؟! ممکن است با خواندن این جمله تعجب کنید و با خودتان بگویید مگر می‌شود کسی نداند چطور باید نفس بکشد؟! در واقع باید بگوییم افراد زیادی هستند که دم و بازدمشان کمی اشتباه است و همین موجب ایجاد عادت اشتباه تنفسی در آن‌ها می‌گردد. در نتیجه، همین عادت بد تنفسی، هنگام رخ دادن بیماری‌های تنفسی وضع را شدیدتر می‌کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما دم و بازدم منظم داشته باشید و راجع به تنفس صحیح و درست، بیشتر جست‌وجو و تحقیق کنید.

 

ورزش کردن

ورزش و تعریق یکی از بهترین و عالی‌ترین تاثیرات را روی قلب و دستگاه تنفسی می‌گذارد. پس، هرگز تاثیر عالی ورزش کردن را دست‌کم نگیرید، چرا که بهترین روش برای درمان بیماری‌های تنفسی است. شاید با خودتان فکر کنید که منظور ما انجام ورزش‌های بسیار سخت و حرفه‌ای است. اما برعکس پیشنهاد ما این است که از ورزش‌های کاملا سبک شروع کرده و آرام آرم سطح ورزشتان را بالاتر ببرید. حتی روزی 20 تا 30 دقیقه پیاده‌روی هم می‌تواند شروع مناسبی برای این کار باشد.

 

هوای مرطوب

اگر در جایی زندگی می‌کنید که ساختمان‌سازی زیادی در محیط زندگی‌تان انجام می‌شود، بدون شک محیط داخلی‌تان هم پر از گردوخاک خواهد شد. حتی اگر تصمیم بگیرید در و پنجره‌ی خانه‌تان را ببندید، باز هم نمی‌توانید جلوی ورود گردوخاک به خانه‌تان را بگیرید. اما می‌توانید با مرطوب کردن محیط خانه‌تان این مشکل را حل کنید. حالا گردوخاک چه مشکلاتی را می‌تواند ایجاد کند؟ گرد و خاک با ورود به ریه، هم می‌تواند مشکلات آلرژیک بسیاری را ایجاد کند و هم باعث بدتر شدن بیماری‌های تنفسی شود. پس در نتیجه‌، بهترین روش ممکن مرطوب کردن محیط برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به سیستم تنفسی است. شما، هم می‌توانید توسط دستگاه بخور این کار را انجام بدهید و هم به روش ساده قرار دادن کتری و یا قابلمه‌ی پر از آب روی بخاری و… محیط را مرطوب کنید.

 

استفاده از پونه کوهی

در زمان گذشته از آویشن یا پونه کوهی به عنوان داروهای گیاهی استفاده می‌شد. چرا که بهترین روش درمان سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی بود. پونه کوهی یک نوع داروی آنتی‌هیستامین طبیعی به شمار می‌آید که برای بسیاری از بیماری‌های تنفسی و حساسیت‌ها مناسب است. از پونه کوهی حتی برای زیبایی پوست و مو هم استفاده‌های بسیار زیادی می‌شود. استفاده از پونه کوهی یکی از بهترین روش‌ها برای پاکسازی مسیر تنفسی به شمار می‌آید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید