چرا در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی داریم؟

خستگی و خواب آلودگی

خستگی و خواب آلودگی یک بیماری نیست ولی می تواند نشان دهنده بیماری در بدن باشد. به طور معمول با روشن شدن هوا، فعالیت های کاری هم شروع می شود. برای اینکه انرژی کافی در طول روز داشته باشید باید به موقع بخوابید. برخی از افراد با وجود خواب کافی در طول شب، نمی توانند صبح سرحال و با نشاط باشند. چرت زدن های مداوم در محیط کار اصلا موضوع خوشایندی نیست و می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

دلیل خستگی و خواب آلودگی چیست؟

کم خوابی

بدون تردید شب زنده داری منجر به چرت زدن در روز بعد خواهد شد. نشستن تا پاسی از شب به هر دلیلی که باشد موجب کسالت در طول روز بعد می شود. به طور معمول بین 7 تا 8 ساعت خواب شبانه برای افراد بزرگسال ضروری است. با توجه به تفاوت های فردی برخی از افراد با ساعت خواب کمتر هم احساس نشاط خواهند داشت ولی این در مورد همه افراد صدق نمی کند. کودکان در مقایسه با افراد بزرگسال به خواب بیشتری نیاز دارند.

آپنه تنفسی

اگر به اندازه کافی می خوابید ولی احساس خستگی و خواب آلودگی دارید، مشکل در جای دیگری است. هر مانعی که موجب اختلال در خواب شبانه شود و نظم خواب را بر هم بزند عامل احساس رخوت در طول روز است. یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به آپنه تنفسی و قطع مکرر تنفس در خواب شبانه است. کسانی که اضافه وزن دارند یا در خواب خرخر می کنند بیشتر وقفه تنفسی را تجربه می کنند.

دستگاه بای پپ یک وسیله ساده پزشکی است که به بهبود خواب مبتلایان به آپنه تنفسی کمک می کند. BiPAP اکسیژن تغلیظ شده را از محیط دریافت و در اختیار بیمار قرار می دهد. فشار هوای ورودی موجب باز شدن راه تنفسی شده و فرد مبتلا خواب راحتی را تجربه می کند. اگر در هنگام خواب شبانه بارها از خواب بیدار می شوید شاید مبتلا به آپنه خواب باشید.

کم خونی

یکی دیگر از دلایل خستگی و خواب آلودگی کاهش اکسیژن خون در اثر کم خونی است. کسانی که با فقر آهن روبرو هستند و یا هموگلوبین خون شان کاهش یافته در طول روز بی انرژی، خسته و خواب آلودتر هستند. استفاده از مواد غذایی غنی و دریافت قرص های مکمل تحت نظر پزشک راه حل قطعی این مشکل است.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید نیز یکی از عوامل ایجاد خستگی و خواب آلودگی در طول روز است. وقتی تیروئید کم کار می شود، سوخت و ساز کند شده و احساس رخوت و سستی به بیمار دست می دهد. اگر مدام احساس خستگی دارید و بدون دلیل دچار افزایش وزن شده اید برای بررسی مشکل تیروئید به پرشک مراجعه کنید. با یک آزمایش خون ساده می توان کم کاری تیروئید را تشخیص داد.

افسردگی

خستگی و خواب آلودگی، بی اشتهایی، سردرد، مشکلات گوارشی و … می تواند از علائم مشکلات روحی و افسردگی باشد. تغییر سبک زندگی، خوردن غذای مقوی، فعالیت های اجتماعی و وزش می تواند افسردگی در مراحل ابتدایی را از بین ببرد. در صورت ادامه دار شدن این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید