مهم ترین علائم سکته قلبی قبل از وقوع

علائم سکته قلبی

سکته قلبی یک مشکل جدی است که از مدت ها قبل هشدارهایی را در بدن ایجاد می کند. علائم سکته قلبی حتی از هفته ها قبل هم دیده می شود ولی در اغلب اوقات این علائم با بیماری های دیگری اشتباه گرفته می شود. برخی از افراد حتی با دیدن چندین نشانه واضح هم به فکر مراجعه به پزشک نیستند و خود را با مشکلی بزرگ روبرو می کنند. قبل از اینکه سکته قلبی اتفاق بیفتد بیماران این علائم را تجربه کرده اند:

  • درد در قفسه سینه

دردی کوتاه و چند دقیقه ای که اغلب به خودی خود برطرف می شود می توان یک هشدار جدی از خطر سکته قلبی قریب الوقوع باشد. این درد همراه با حس گرفتگی در قفسه سینه است و با سوء هاضمه تفاوت دارد.

  • ورم پاها

هر گونه ورم در ناحیه مچ و ساق پا می تواند از علائم سکته قلبی باشد به خصوص اگر شکم و چشم ها هم دچار تورم شود، احتمال سکته افزایش پیدا می کند. علات اصلی نقص در گردش خون و تجمع مایعات در بدن است که گاهی فرد را با افزایش وزن هم مواجه می کند.

  • درد در فک و گردن

هم مشکلات قلبی و هم یک لخته خون می تواند عامل سکته باشد.چنانچه سکته قلبی در اثر لخته خون رخ دهد درد در فک یا گردن نیز ایجاد می شود. این عارضه به همراه تغییر رنگ پوست به خصوص در اطراف چشم ها دیده می شود.

  • تنگی نفس

یکی از شایع ترین علائم سکته قلبی تنگی نفس است. وقتی گردش خون در بطن چپ قلب با مشکل روبرو شود، برای جبران کمبود اکسیژن نفس تنگی ایجاد می شود. این حالت شبیه رفتن به بالای کوه است که اکسیژن کمتری دریافت می کنید. نفس تنگی از چندین ماه قبل دیده می شود و می تواند با علائم بیماری های تنفسی اشتباه گرفته شود.

  • تهوع یا استفراغ

یکی از علائم سکته قلبی که در بیماری های دیگری هم مشترک است، استفراغ و یا حالت تهوع به همراه مشکلات شکمی است. چنانچه تهوع به همراه دیگر نشانه ها وجود داشته باشد باید برای بررسی به پزشک مراجعه کرد. این عارضه در زنان بالای 60 سال بیش از مردان دیده می شود.

نشانه های قبل از وقوع سکته قلبی

  • اضطراب

بسیاری از افرادی که دچار سکته قلبی شده اند، از مدت ها قبل با مشکل بی خوابی، اضطراب، ترس یا هیجان روبرو بوده اند. هر گونه آسیب به قلب موجب اختلال در خون رسانی و کاهش سطح اکسیژن خون می شود و می تواند اضطراب بی دلیل را ایجاد کند.

  • تعرق از علائم سکته قلبی

عرق کردن شدید که به عرق سرد و احساس خیس شدن منتهی شود می تواند نشان دهنده خطر جدی و حمله قلبی در فرد باشد. به هم خوردن تعادل هورمونی در هنگام سکته در اغلب بیماران دیده می شود که با تعریق زیاد همراه است.

  • بی حسی یا درد در بازو

درد در سمت چپ بدن به خصوص بازو و زیر بغل را جدی بگیرید. درد بازوی چپ از شایع ترین علائم سکته قلبی است که به خودی خود قطع شده و دوباره ظاهر می شود. اگر مشکل آرتروز گردن ندارید و یا کارهای بدنی انجام نداده باشید این درد را جدی بگیرید.

  • خستگی از نشانه های سکته قلبی

اگر به تازگی احساس خستکی و کمبود انرژی را دارید و حتی با استراحت و خواب شبانه هم این مشکل برطرف نمی شود، احتمال خطر سکته قلبی را جدی بگیرید. طبق تحقیقات انجام شده 70درصد از بیماران گزارش داده اند که از چند هفته قبل به شدت احساس خستگی داشته اند.

  • ضربان قلب نامنظم

هر گونه ضربان تند یا بی نظمی در ریتم ضربان قلبی می تواند از علائم سکته قلبی باشد. ضربان نامنظم اغلب ماه ها قبل از سکته قلبی وجود دارد. ضربان نامنظم قلب به همراه گیجی و سبکی سر را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید