شیوه درمان اکسیژن با فشار بالا در چه بیماریهایی به کار می رود؟

اکسیژن با فشار بالا

اکسیژن با فشار بالا یکی از شیوه های اکسیژن درمانی است که تحت نظر کامل پزشک انجام می شود. در این شیوه درمانی بیمار به طور کامل در یک محفظه مخصوص و بسته قرار می گیرد. فشار اکسیژن درون محفظه به تدریج بالا رفته و اکسیژن 100 درصد خالص برای تنفس بیمار فراهم می شود. کاهش اکسیژن از عوارض برخی بیماری ها بوده و مشکلات زیادی از جمله زخم و عفونت را در بیماران به وجود می آورد. نتایج تحقیقات نشان دهنده آنست که شیوه درمانی اکسیژن با فشار بالا یا اکسیژن پر فشار در بهبود بسیاری از بیماری ها و یا عوارض آن موثر است.  بیمارانی که با این شیوه تحت درمان قرار می گیرند شاهد بهبود سریع تر زخم ها،خون رسانی مجدد به بافت ها، کاهش التهاب و … بوده اند.

درمان اکسیژن با فشار بالا در بیماران دیابتی

اکسیژن درمانی به طرز قابل معناداری موجب بهبود نوروپاتی دیابتی شده و اکسیژن مورد نیاز برای بهبود محل زخم را فراهم می کند. بیماری دیابت در دراز مدت عوارض ناخوشایندی را ایجاد می کند که عوارض قلبی، کلیوی، آسیب های عصبی-عروقی، بیماری های چشمی و زخم های عفونی از شایع ترین آن هستند. زخم های دیابتی در همه جهان خطرناک است و منجر به سیاه شدن بافت درگیر می شود. قطع عضو برای جلوگیری از پیشرفت عفونت در این موارد ضروری است که با شیوه درمان اکسیژن پر فشار می توان از از آن پیشگیری کرد.

درمان اکسیژن با فشار بالا

درمان اکسیژن با فشار بالا در آرتریت روماتویید

آرتریت روماتویید یک بیماری التهابی است که در مراحل اولیه مفاصل را درگیر می کند و در صورت عدم درمان حتی می تواند استخوان ها را نیز مبتلا کند. با توجه به اینکه کاهش اکسیژن در غشای غضرفی بیماران مبتلا دیده می شود می توان با اکسیژن درمانی مانع پیشرفت بیماری شد. حتی در بیمارانی که به عفونت استخوان دچار شده اند نیز می تواند با اکسیژن پر فشار شرایط بهبود عفونت را ایجاد کرد.

درمان اکسیژن با فشار بالا در سردرد

بیماران مبتلا به میگرن شدید که تحت درمان با اکسیژن پر فشار قرار گرفته اند، به وضوح شرایط جسمانی بهتری را دارند. توقف حملات میگرن و بهبود نسبی شدت سردرد در این بیماران نقطه امیدی در درمان کامل بیماری است. افراد مبتلا به سدردهای شدید میگرن و سردردهای خوشه ای دردهای طاقت فرسایی را در حین حملات تجربه می کنند که گاه با حالت تهوع، سرگیجه و واکنش در مقابل نور و صدا همراه است. در این شیوه درمانی بیمار در یک محفظه بدون منفذ قرار گرفته و اکسیژن خالص را تحت شرایط معمولی تنفس می کند. تنفس اکسیژن خالص موجب تنگ شدن عروق درگیر شده و درد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در واقع درمان با اکسیژن پر فشار روی مراکز گیرنده عصبی در مغز تاثیر گذاشته و فعالیت بخش های مغز را به صورت طبیعی باز می گرداند.

توجه

شیوه درمانی اکسیژن با فشار بالا از یافته های جدید علم پزشکی است و حتما می بایست تحت نظر پزشک انجام شود. این شیوه درمانی جایگزین روش های درمانی دیگر نیست و بیمار نباید داروهای تجویز شده را قطع کند.

دیدگاهتان را بنویسید