افزایش اکسیژن خون با چند راهکار ساده

افزایش اکسیژن خون

دریافت اکسیژن کافی برای سلامت اندام های بدن ضروری است ولی سلول ها نمی توانند اکسیژن اضافی را در بدن ذخیره کنند. در واقع برای تامین سلامت عمومی لازم است تا دریافت اکسیژن به صورت مداوم از محیط انجام شود. افزایش اکسیژن خون موجب پیشگیری از ابتلا به بیماری ها به خصوص انواع سرطان می شود. این درحالی است که بسیاری از افراد نمی توانند به صورت طبیعی اکسیژن را از محیط زندگی دریافت کنند.

بیماران مبتلا به انسداد مجاری تنفسی، مشکلات حاد تنفسی، نوزادان دارای بیماری های قلبی مادرزادی، پنومونی، آمفیزم، مبتلایان به آمبولی ریوی و همه کسانی که در ناحیه قلب و ریه دچار مشکل شده اند، در دریافت اکسیژن از راه هوا مشکل دارند و برای جبران کاهش اکسیژن خون تحت مراقبت های پزشکی و اکسیژن درمانی قرار می گیرند.

راه های افزایش اکسیژن خون

در بسیاری از موارد افراد سالم نیز در معرض کاهش اکسیژن خون هستند که ناشی از سبک غلط زندگی است. استفاده از هوای تازه و پاک در مناطق آلوده شهرها امکان پذیر نیست و ماندن بیش از حد در فضای بسته منازل هم توصیه نمی شود. برای تمیز نگهداشتن هوای داخل منزل می توانید از تصفیه کننده های طبیعی و گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و با راهکارهای ساده، کمبود اکسیژن خون را جبران کنید.

ورزش کنید

ورزش روزانه سبب می شود تا ضربان قلب افزایش پیدا کرده و سطح اکسیژن دریافتی در بدن افزایش یابد. برای افزایش اکسیژن خون لازم است تا حداقل 30 دقیقه ورزش موثر انجام شود. دویدن و پیاده روی سریع، ساده ترین راهی است که سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد و فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. ورزش منظم منجر به افزایش عروق خونی شده و در کنترل فشار خون و دیابت نوع 2 تاثیرگذار است.

راه های افزایش اکسیژن خونآنتی اکسیدان مصرف کنید

آنتی اکسیدان ها در مواد خوراکی طبیعی به وفور وجود دارند و با افزایش اکسیژن خون بدن را در وضعیت خوبی قرار می دهند. انواع میوه ها و خوراکی های رنگی و قرمز دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند از جمله: توت فرنگی، توت سیاه و بلوبری، ذغال اخته، کنگر قرمز، آلو و ….

سبزیحات برگ پهن بخورید

سبزیجات دارای مقدار زیادی آهن گیاهی هستند که به افزایش اکسیژن خون و سلامت بدن کمک می کنند اما دلیل اصلی مصرف سبزیجات وجود کلروفیل یا سبزینه در گیاه است. این ماده شباهت زیادی به هموگلوبین خون دارد و به نوعی موثر در کم خونی است.

اسیدهای چرب مصرف کنید

افزایش اکسیژن خون ارتباط مستقیم با مصرف ریز مغذی های طبیعی دارد. بدن انسان قادر به تولید اسیدهای چرب نیست و این ماده را از طریق خوراکی ها به دست می آورد. روغن های طبیعی نظیر کانولا، آفتابگردان، گردو، دانه کتان جاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب ضروری بدن هستند.

از طبیعت اکسیژن بگیرید

یک انسان سالم می تواند همراه با تنفس، اکسیژن کافی را دریافت کند. یکی از راه های افزایش اکسیژن خون ، پاکسازی ریه هاست. هر وقت فرصت دارید به طبیعت بروید و از هوای پاک تنفس کنید. تنفس در هوای پاک موجب افزایش اکسیژن خون می شود. تمرین تنفس عمیق در هوای پاکیزه یک استراتژِ هوشمندانه برای دریافت اکسیژن مورد نیاز بدن است. به آرامی چند نفس عمیق بکشید و بازدم را با کمی تانی انجام دهید. بگذارید ریه ها با حداکثر گنجایش از هوای پاکیزه بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید