نقش اکسیژن درمانی در درمان بیماری های ریوی

انواع بیماری های ریوی

اغلب بیماری های تنفسی مربوط به مشکل در عملکرد ریه های بیمار است. ریه ها وظیفه تبادل گازهای تنفسی را بر عهده دارند. ریه ها اکسیژن مورد نیاز بدن و بافت ها را تامین می کنند و د دفع دی اکسید کربن اضافی از بدن نقش دارند. هر گونه اختلال در سیستم تنفسی و عملکرد ریه ها موجب به هم خوردن نظم بدن شده و تبادلات گازهای بافت های بدن را بر هم می زند. بیماری های ریوی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در همه جهان است. تحقیقات گسترده علم پزشکی و به خصوص تجهیزات پیشرفته پزشکی و انواع اکسیژن ساز ، نویدهای تازه ای از درمان بیماری های ریوی را در پی داشته است.

انواع بیماری های ریوی

همه بیماری های مربوط به ریه در سه گروه تقسیم بندی می شوند:

  • بیماری های انسدادی ریوی

التهاب مزمن ریه، فیبروز ریوی، اسپاسم برونش ها، برونشیت مزمن بیماری های انسدادی ریوی ((COPD )، آسم، آمفیزم، فيبروز سيستيك و …. موجب وضعیتی می شوند که بیمار قادر به تنفس عادی نیست. این بیماری ها در مقابل عبور جریان هوا به ریه، مقاومت ایجاد می کنند و کاهش سرعت جریان بازدمی را به همراه دارند. درمان ترکیبی با دارو و اکسیژن درمانی و گاهی جراحی منجر به بهبود علائم بیماری می شود.

درمان بیماری های ریوی

  • بیماری های محدود کننده ریوی

ابتلا به برخی از بیماری های ریوی موجب کاهش حجم ریه ها شده و ریه نمی تواند از حداکثر حجم خود استفاده کند. اغلب بیماری هایی که بافت ریه، پرده جنب( پلورا)، دیواره قفسه سینه و سیستم عصبی- ماهیچه ای ریه ها را درگیر می کنند، شامل بیماری های محدود کننده ریوی هستند که ظرفیت کل ریه را کاهش می دهند. سندرم زجر تنفسی، پنومونی، فيبروز آلوئوليت، اسكوليت ريوی، سندرم لوفلر، ساركوئيدوز، سندرم گودپاسچر، تجمع مايع در حفره پلورال، بيماري اسپونديليت آنكيلوزان و … برخی از بیماری های ریوی هستند که حجم ریه را کاهش می دهند.

  • بیماری های عروقی ریوی

این دسته از بیماری ها موجب اختلال در تبادل گازهای تنفسی می شوند و دریافت اکسیژن و دفع دی اکسید کربن را مختل می کنند. علت اصلی بیماری درگیری رگ های خونی ریه، التهاب یا لخته خونی و زخم است. هیپرتانسیون ریوی، آمبولی ریوی، تومور و آبسه های ریه، آنوريسم شريانی و … از بیماری های ریوی شایع هستند که در آن عروق ریوی درگیر شده است.

درمان بیماری های ریوی

با توجه به علت اصلی ایجاد کننده بیماری، سابقه بیماری، سن بیمار، شدت و نوع بیماری، درمان هم متفاوت است. سرفه های مزمن، نفس نفس زدن، بیماری های قلبی-عروقی، تنگی نفس، احساس فشار در سینه، خستگی مزمن، کبودی ناخن ها و تغییر رنگ لب، تب و لرز عود شونده، کاهش وزن و مواردی از این قبیل نیازمند بررسی های پزشکی تخصصی است.

نحوه درمان بیماری های تنفسی با توجه به تشخیص پزشک شامل این موارد است:

  • دارو درمانی
  • کنترل عفونت
  • اکسیژن درمانی
  • اسپری های تنفسی
  • فیزیوتراپی تنفسی

تغییر سبک زندگی و رعایت اصول بهداشتی منجر به بهبود سریع تر بیماری شده و یا از پیشرفت آن جلوگیری می کند. ترک سیگار و دوری از دخانیات، دوری از عوامل تشدید کننده نظیر کار در محیط های آلوده توصیه می شود. در برخی از مواد لازم است تا بیمار پس از مراجعه به منزل از دستگاه اکسیژن ساز در ساعاتی از روز استفاده کند. استفاده از دستگاه تهویه هوا و مرطوب کننده ها در رقیق کردن ترشحات ریوی موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید