آشنایی با علائم سکته مغزی

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی یکی از مشکلات جدی برای سلامت انسان است که منجر به ناتوانی و یا مرگ می شود. این مشکل از موارد اورژانسی است و با گذشت هر لحظه، زمان طلایی برای نجات جان بیمار از دست می رود. اگر چه در گذشته انواع سکته قلبی و مغزی مختص افراد سالمند بود ولی امروزه بسیاری از افراد با سنین کمتر نیز دچار سکته شده اند. به لحاظ پزشکی سکته مغزی در همه سنین می تواند رخ دهد و مختص سن خاصی نیست.

علائم سکته مغزی چیست؟

با توجه به خطرات جدی که سلامت فرد را تهدید می کند، ضروری است که علائم سکته و نشانه هایی که هشدارهای قبل از سکته است را بشناسیم. اگر این علائم را در خود یا اطرافیان دیدید بلافاصله با مرکز اورژانس برای معاینات دقیق تماس بگیرید. خطر سکته مغزی بسیار جدی است و حتما نیازمند اقدامات فوری پزشکی می باشد.

  • صورت

اولین و شاید بارزترین مشخصه فردی که در آستانه سکته آن هم از نوع مغزی قرار دارد اینست که فرد در ناحیه صورت با مشکل روبرو می شود. در واقع امکان افتادن یک طرفه صورت وجود دارد و چشم ها و لب ها به یک سمت کج می شود. از فرد مشکوک به سکته بخواهید لبخند بزند! بدون تردید قادر به این کار نخواهد بود.

  • دست ها

ضعف و بی حسی در دست ها می تواند از علائم سکته باشد. فردی که دچار حمله مغزی و سکته شده نمی تواند هر دو دست را با هم به سمت بالا ببرد. این وضعیت کاملا غیر عادی است و با ضعف معمولی متفاوت است.

نشانه های سکته مغزی

  • قدرت تکلم

فردی که سکته کرده ممکن است به هوش و آگاه باشد و حتی قادر به تکلم و صحبت کردن با اطرافیان هم باشد اما دقت داشته باشید که این صحبت کردن اصلا طبیعی نیست و فرد به صورت بریده و نامفهوم حرف می زند.

  • توانایی درک

بدون تردید سکته مغزی روی عملکرد مغز تاثیر گذار است و حتی در مراحل اولیه نیز قوای ادراکی فرد را درگیر می کند. فردی که دچار سکته شده درک درستی از محیط اطراف ندارد و متوجه حرف های دیگران نمی شود. در واقع توانایی درک درست را در همان لحظه از دست می دهد.

با دیدن این علائم بدون توجه به گفته های فرد با نزدیکترین مرکز اورژانس تماس بگیرید. تاخیر در درمان منجر به آسیب های شدید مغزی در فرد می شود.

علل سکته مغزی چیست؟

مغز یک عضو زنده در بدن است که برای ادامه حیات نیاز به اکسیژن دارد. هر گونه اختلال در اکسیژن رسانی به مغز منجر به مرگ تدریجی سلول های مغزی شده و حتی مرگ بیمار را در پی دارد. دو دلیل عمده برای قطع اکسیژن رسانی به مغز وجود دارد که عبارتند از:

  • ایسکمی

در حدود 85 درصد از سکته های مغزی مربوط به ایسکمی یا وجود لخته خون است.

  • خون ریزی

پارگی و نشت خون از یک رگ ضعیف در مغز و خون ریزی علت بروز سکته است.

دوره درمان و توان بخشی بیماران سکته مغزی بسیار طولانی است. با همه درمان های پزشکی بیمار هرگز قادر به کسب توانایی های قبل نیست. با چکاپ پزشکی و کنترل کلسترول و فشار خون به همراه سبک زندگی سالم می توان از وقوع سکته مغزی پیشگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید